Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout dětský vzdor | rady pro rodiče

05. Srpen 2022
Jak zvládnout dětský vzdor | rady pro rodiče

Jak zvládnout dětský vzdor | rady pro rodiče. Víte, jak poznáte období dětského vzdoru? Bez ohledu na to, jak sladké do té doby vaše dítko bylo, k jeho nejužívanějším slovům bude najednou patřit: ne, nechci, nebudu, já, já sám. I když je to pro spoustu rodičů náročná zatěžkávací zkouška, útěchou budiž to, že tímto obdobím prochází každé dítě a je to víceméně v jeho vývoji nevyhnutelné.

Co je potřeba

Láska, trpělivost, respekt

1

Zatímco v prvních dvou letech (věk se může lišit) batole nevidí hranici mezi sebou samým a okolím, dříve či později přijde okamžik, kdy si uvědomí, že na světě existuje samo za sebe. V tu chvíli se začne zdravě prosazovat. Nejčastěji právě tím, že odmítá vše, s čím přijdou jiní. Chce všechno vyzkoušet samo a rozhodovat o sobě. Je svéhlavé a když není po jeho, dokáže ztropit pěknou scénu. Spousta rodičů se těchto výstupů na veřejnosti děsí. Máme pro ně dobrou zprávu. Za prvé to nepotrvá věčně, jen několik měsíců nebo rok, dva. A za druhé, procházejí si tím téměř všechny rodiny.

2

Je to v podstatě nevyhnutelné. Nervová soustava dítěte ještě není zcela vyvinutá. Tyto vzdorovité záchvaty přicházejí, protože dítě sice rozumí slovům, ví, co se od něho chce, ale není schopno tomu vyhovět. To u něj vyvolává napětí. Zvládá ho právě tímto hysterickými projevy.

3

Rodiče si často s touto situací neumějí poradit. Zaskočí je, že se z jejich andílka vyklubalo vzdorovité dítě. To je ale ve zdravé míře ve vývoji dítěte přirozené. Na druhou stranu nelze dítěti tolerovat jen proto, že touto fází prochází, vše. Dítě se v útlém věku bez určitých mantinelů prostě neobejde.

4

Jak se k dítěti chovat? Jednotný recept neexistuje. Každé dítě je jiné. Hodně záleží na jeho temperamentu, povaze, na tom, jaké jsou jeho potřeby. Jinak se bude projevovat v období vzdoru dítě introvertní, spíše pasivní, na rozdíl od toho, které je už od narození cholerické.

5

Rodič by si měl uvědomit, že v tuto dobu se formuje osobnost jeho potomka. Příliš přísná výchova se může vymstít. Riskujete, že vám vyroste zakřiknuté, ušlápnuté dítě. Proto nezbývá, než se obrnit trpělivostí, být shovivavý a nevěnovat nepříjemným scénám příliš velký význam a přehnanou pozornost.

Tipy

Nezapomeňte, že dítě potřebuje co nejvíce lásky, něhy, mazlení a dotyků. A v období vzdoru to platí dvojnásob.

Nenechte se unést vlastním hněvem, postupujte s nadhledem, citlivě. Na potomka nekřičte ani ho zbytečně netrestejte.

Místo autoritativního přístupu zvolte přístup liberální – zkuste malému dítěti věci vysvětlovat, ne zakazovat. Samozřejmě úměrně jeho věku a situaci. Kdyby hrozilo, že vběhne například na silnici pod auto, je jasné, že není čas na vyjednávání. Dítěti musí být v takovém případě jasné, že vy jako rodič máte navrch.

Varování

Pokud by se vám zdálo, že dítě je kvůli záchvatům vzteku nezvladatelné a přidávají se fyzické potíže, okamžitě kontaktujte lékaře.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak získat děti do péče | rady
Jak získat děti do péče | rady
Jak získat děti do péče | rady. Spory o děti bývají u soudních řízení o rozvodu předmětem nejtvrdších hádek a sporů. Je proto nutné se na tento leckdy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.