Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou druhy intolerance laktózy

22. Červenec 2018

Víte, co je intolerance laktózy a jak vzniká? Pokud nikoliv, pak jste na správném místě. Obojí vám objasníme, soustředit se přitom budeme především na to, jaké jsou jednotlivé druhy intolerance laktózy. I tady totiž dostanete přesnou odpověď na to, jak intolerance laktózy vzniká. Laktóza je v podstatě cukr nacházející se v kravském mléku. Lidské tělo laktózu zpracovává prostřednictvím enzymu s názvem laktáza. Obecně vzato, intolerance vzniká v momentu, kdy lidské tělo nemá dostatek laktázy. Jaké jsou tedy 3 základní druhy intolerance laktózy?

1

Vrozená intolerance laktózy

Prvním typem laktózové intolerance je vrozená. Vyskytuje se v populaci velmi vzácně. Na celém světě je známo pouze několik málo případů. S největší pravděpodobností jí tudíž nikdo ve vašem okolí nejspíše trpět nebude.

2

Primární druh intolerance laktózy

Pokud máte intoleranci laktózy, nejspíše se bude jednat o primární typ. Jedná se fakticky o geneticky daný úbytek laktázy, který začíná od druhého roku lidského života. Laktázy ubude až 90 %. Co se týká příznaků, ty se nemusejí objevit nezbytně již v dětství, ale mohou přijít klidně až v dospělosti. V mnohých hypotézách jsou uváděny závěry, že existuje takzvaný variantní gen způsobující úbytek laktázy v těle.   

3

Sekundární druh intolerance laktózy

I tento typ onemocnění se v populaci vyskytuje. Hovoří se o něm v souvislosti s chorobami zažívacího traktu. Postupně je likvidován takzvaný kartáčový lem, případně se zrychluje průchod zažívacím traktem. Jedná se z drtivé většiny o přechodnou záležitost, jež za čas zmizí. Jinak může toto onemocnění vzniknout také jako důsledek ozařování, braní některých léků, případně po absolvování nejrůznějších chirurgických zákroků. I proto se vyplatí dodržování zdravého jídelníčku. Vyzkoušejte zdravou snídaňovou směs a zkuste také přidat do jídelníčku ovoce se zeleninou a další zdravé potraviny.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a čím nahradit kravské mléko
Ať už chceme kravské mléko nahradit kvůli alergii, intoleranci, diety či přesvědčení, je to velice snadné. Na trhu je široká škála rostlinných mlék, k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.