jaktak.cz

Jak připravit zahradu na jaro

Složitost: Složité
Potřebný čas: 30 minut a více

Únor a březen jsou měsíce, které pro zahrádkáře představují vhodnou chvíli, kdy začít s přípravou zahrady na příchod jara. Co všechno můžete před příchodem jara udělat, vám poradí následující řádky.

Krok 1

Rotavace půdy

Hned, jakmile půda rozmrzne, je dobré, abyste se vrhli na její prokypření. Tento proces se odborně nazývá rotavace půdy. Jedná se vlastně o proces, kdy půdu prokypříte nejlépe pomocí speciálních strojů „rotavátorů“ a smícháte ji s kompostem. Tak do půdy dostanete veškeré potřebné živiny, které jsou nezbytné pro následný výsev rostlin.

Krok 2

Řez ovocných stromů

Máte-li na své zahradě ovocné stromy a keře, tak v období od prosince až po konec března, byste měli stromy a keře prostříhat – odborně nazýváme průklest ovocných stromů. Vhodnými adepty na prostříhání větví jsou pouze jádroviny a bobuloviny. Prostříháním větví tak dodáte stromům novou vitalitu. Samotné řezy, kdy odstraňujete staré větve, provádějte až na jaře. V tomto období byste mohli stromům nebo keřům spíše uškodit. V jarním období je více patrné a lépe rozpoznatelné, které větve je vhodné dát pryč.

Krok 3

Postřik ovocných stromů

Trápí-li vás škůdci a choroby typu strupovitost ovocných stromů nebo ploštice, mšice a obaleči, začněte již v únoru s chemickým postřikem ovocných stromů proti uvedeným chorobám a škůdcům. Tímto předejdete, že choroby a škůdci opět zasáhnou.

Krok 4

Ošetření stromů

Před nástupem jara je důležité, abyste ošetřili rány na stromech způsobené zimními mrazy. Větší rány ošetřete stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. V měsíci březnu mělce okopejte půdu pod stromy a nastelte na ni vhodnou organickou hmotu, která zabrání odpařování vody z půdy.

Krok 5

Zasetí rychle rostoucích trvalek

V období měsíce února již můžete zasít rychle rostoucí trvalky, aby vám vykvetly ještě týž rok. To samé platí u záhonových rostlin, které se vyznačují dlouhou dobou klíčení např. šalvěj, lobelka, netýkavka, aksamitník apod.

Krok 6

Skleněné, fóliové kryty

Na záhony umístěte skleněné nebo fóliové kryty, které pomáhají rychlejšímu prohřátí půdy. Prohřátá půda je nezbytnou podmínkou pro vysázení ranné zeleniny a letniček.

Krok 7

Trávník

V únoru, pokud není půda zmrzlá, je čas pro kypření půdy a pro postupné a pozvolné vápnění trávníku. Neutralizujete tak půdu a zabráníte růstu mechu v trávníku. Chcete-li zasadit trávník nový, je únor nejvhodnější doba pro započetí přípravných prací pro jeho výsadbu.

Krok 8

Kompost

Únor je vhodnou dobou pro přípravu kompostů a dalších organických substrátů.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-zahradu-na-jaro.html