Jak na změnu, když stěny doslova brečí a volají po nové barvě?
Znáte ten moment, kdy se zadíváte na stěnu a říkáte si: „Tohle béžové byl kdysi hezký nápad?“ A pak si všimnete, že stěna má víc fleků než teenager s akné. Ano, je čas. Čas na změnu. A tím myslíme malování.
Ale pozor – není to jen o tom vzít štětec a tvářit se jako Picasso v tričku ze supermarketu. Je to trošku věda. A pokud to nechcete za měsíc dělat znovu, čtěte dál.
1. pravidlo malíře: Válka fleků
Fleky. Od kafe, prstíků vašich dětí, červeného vína nebo té jedné špagetové nehody z roku 2019. Jsou tam. A nezmizí jen tím, že je přemalujete. Ba naopak – často prorazí skrz novou vrstvu barvy jako nevyžádaná reklama.
Co s tím?
Použijte izolační barvu nebo speciální nátěr na skvrny. Pokud máte doma obzvlášť drzý flek například plíseň, bude potřeba i dezinfekce. Jo, už to není jen malování stěn, ale malý boj s mikrobiologií.
2. pravidlo malíře: Staré barvy ven
„Přetřu to, to bude v pohodě.“ Ne. Nebude.
Pokud původní nátěr praská, loupe se nebo je na omak jako sušenka z obchodu, musí pryč. Seškrábat, obrousit, oškrábat. Jo, bolí to. Jo, práší to. Ale jinak vám nová barva stejně dlouho nevydrží.
Tip: Pokud se nechcete nadýchat prachu jak horník v Ostravě, nasaďte si respirátor. Nebo aspoň roušku. A otevřete okna. Všechna.
3. pravidlo malíře: Penetrace není sprosté slovo
„Přetřu to, to bude v pohodě.“ Ne. Nebude.
Pokud původní nátěr praská, loupe se nebo je na omak jako sušenka z obchodu, musí pryč. Seškrábat, obrousit, oškrábat. Jo, bolí to. Jo, práší to. Ale jinak vám nová barva stejně dlouho nevydrží.
Tip: Pokud se nechcete nadýchat prachu jak horník v Ostravě, nasaďte si respirátor. Nebo aspoň roušku. A otevřete okna. Všechna.
A čím vlastně malovat?
- Štětec – na rohy, detaily, rámy. Nekupujte nejlevnější štětce z tržnice. Vážně nechcete vybírat štětiny ze zdi.
- Váleček – ideální na velké plochy. Když s ním točíte správně, dělá krásný finiš. Když ne, vypadá to jako chlupatý tapír.
- Stříkací pistole – pro profíky nebo nadšence, co mají rádi nepořádek ve stylu Tarantino.
- Barva – omyvatelná barva, paropropustná, protiplísňový nátěr, všechny mají spousty různých vlastností, proto si předem rozmyslete jakou a kam chtete použít.
A nyní Vás vítáme ve světě interiérových barev. Místo, kde bílá není bílá, ale Jemná Mlha, žlutá je Sluneční Dotek a šedá... no, těch je aspoň padesát odstínů a žádný s Christianem Greyem.
Výběr barvy na stěnu se může zdát jako jednoduchá věc. Dokud se nepostavíte před regál v obchodě a nezjistíte, že existuje víc druhů bílé než kávových nápojů ve vaší oblíbené kafírně.
Barva dělá místnost. A někdy i rozvod
Začněme realitou: barva má sílu změnit prostor, náladu i vztahy. Než natřete obývák do temně modré podle Pinterestu, zeptejte se sami sebe:
- Chci, aby to vypadalo jako útulná jeskyně, nebo jako ponorka před potopením?
- Bude se tahle barva líbit i mně za dva týdny, nebo jen dnes, protože jsem měl tři kávy?
Tip: Kupte malý tester a natřete kus zdi. Vyhnete se noční můře „To mělo být zelené?“
Co vám etiketa neřekne
Barvy se dělí na:
- Matné – skryjí nerovnosti, ale chytají špínu jako magnet.
- Polomatné / Saténové – kompromis mezi estetikou a praktičností.
- Lesklé – odrážejí světlo i vaše chyby ve štukování.
A pak jsou tu speciálky: omyvatelné, antibakteriální, termoizolační… ještě chvilku a začnou mluvit.
Psychologie barev aneb proč jste pořád nervózní v oranžové kuchyni
Barvy ovlivňují náladu. Nevěříte? Zkuste měsíc bydlet v červené ložnici a zjistíte, co je to nespavost.
- Modrá - uklidňuje, ale nepřehánějte to.
- Zelená – super do pracovny, připomíná přírodu a dává mozek do pohody.
- Žlutá – energická, ale taky lehce „uřvaná“, když se přežene.
- Šedá – elegantní, pokud nechcete, aby váš byt působil jako smuteční síň.
Trendy? Fajn, ale radši z rozumem
Dnes letí terakota, šalvějová zelená, dusty rose,... zítra to může být zpět k bílé.
Inspirujte se, ale neměňte barvy každý půlrok podle Instagramu. Stěny nejsou tričko. A přemalovat strop není zrovna cardio workout, který chcete dělat každou sezónu.
Vy vybíráte barvu, ne barva vás
Když to shrneme, je dobré říci, abyste se nebáli barev. Ale taky se nenechte zlákat krásnou etiketou a názvem „Krémové cappuccino s nádechem štěstí“.
Barva musí sednout vám, ne prodavači. Vy tam budete žít. On ne. Dejte si dostatek času na výběr toho nej odstínu pro váš dům. Jsou i různé aplikace například Dulux nabízí jednu z nich a vy si pak už jen měníte barvu jednu za druhou, až …. ano to je přesně co chci.
Takže: vydechněte, připravte si vzorník a hlavně – nenechte výběr barvy zničit vaše nervy ani vztahy.
A pamatujte: pokud všechno selže, existuje vždycky bílá. A ta má aspoň 12 variant.
A co techniky? Taky se to dá dělat stylově
- Ombré efekt – když chcete, aby vaše stěna vypadala jako západ slunce. Ale upozornění: chce to cvik. Jinak to vypadá jako západ slunce po blackout party.
- Dekorativní válečky – retro je zpět. A některé vzory fakt stojí za to.
- Šablony – když se necítíte na volnou ruku, ale toužíte po listech, mandalách nebo geometrii.
Závěrečné pravidlo malíře: Změna je život. A někdy i malování
Nemusíte hned přestavovat celý byt nebo bourat příčku (i když to zní lákavě). Někdy stačí nové barvy a hned je jiná nálada. Vaše stěny ožijí. Vy ožijete. A kdo ví – třeba se vám začne chtít i víc uklízet. Dobře, to už je sci-fi.
Takže, zkontrolujte zásoby, kupte barvu, nešetřete na penetraci a připravte playlist. Protože až se pustíte do malování, bude to akce. A možná i trochu zábava.
Návod obsahuje reklamní sdělení.
Diskuze k článku