Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit opary přírodní cestou

Jak léčit opary přírodní cestou

Opar je bohužel velmi známé a nepříjemné onemocnění virového původu a téměř každý z nás se s ním už někdy setkal. V našem článku najdete doporučení, jak oparům předcházet. Pokud však již cítíte, že se Vám opar brzy udělá, poradíme Vám, jak tomu zabránit. A v neposlední řadě pro Vás máme tipy, jak léčit již vzniklé puchýřky oparu přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Jakmile se Vám opar poprvé udělá, sice po 1 – 2 týdnech zmizí, ale virus dále dřímá v našem těle a čeká na svou příležitost. Tou může být např. nadměrná psychická zátěž, oslabená imunita, hormonální změny, horečka, spálení sluníčkem, pobyt v mrazu apod.

2

Prevencí proti vzniku oparů je dostatečný příjem vitamínu E a vitamínů skupiny B, které najdete hlavně v rybách, drůbežím mase, játrech, vejcích, mléčných výrobcích, v ovoci (např. banány, avokádo), zelenině (např. zelí, špenát, kapusta, květák, mrkev, atd.), luštěninách (fazole, hrách), oříšcích (vlašské, lískové, mandle a další), pivovarských kvasnicích, semíncích a obilovinách (např. ovesné vločky, pohanka, klíčky, otruby, atd.). Stravu doplňte také o mořské řasy, česnek, cibuli, zelený čaj a hlívu ústřičnou. Důležitý je také vitamín C a zinek.

3

Prvotními příznaky oparu bývá svědění a pálení rtu. V této chvíli se ještě dá oparu zabránit. Stačí místo několikrát denně jemně potírat éterickými oleji tea tree nebo levandule (tyto dva éterické oleje můžete jako jedny z mála používat neředěné).

4

Pokud se již utvořil puchýřek, můžete místo opět potírat éterickými oleji tea tree nebo levandule, které svými antiseptickými a hojivými schopnostmi pomohou opar vysušit a dříve zhojit. Další možností je potírání oparu medem nebo oleji, které obsahují vitamín E (např. pupalkovým, rakytníkovým, jojobovým, arganovým či mandlovým apod.). Na opary zabírá také včelí propolis, který má dezinfekční a protivirové účinky.

5

A jaké bylinky nám pomohou v prevenci a léčbě oparu?

  • Třezalka tečkovaná – třezalka má silné protivirové účinky, zvyšuje imunitu. Užíváme ji preventivně i jako součást léčby ve formě čaje. Třezalkovým olejem můžete 2x denně potírat již vzniklý puchýřek.
  • Černohlávek obecný – černohlávek má protivirové a protizánětlivé účinky. Olejem nebo mastí z černohlávku potírejte opar několikrát denně.

  • Meduňka lékařská – meduňku užívejte ve formě čaje pro uklidnění nervů, což s výskytem oparů také souvisí. Zevně ji používejte na potírání oparu ve formě nálevu, oleje, masti nebo tinktury.

  • Aloe vera – opar potírejte několikrát denně štávou z aloe vera, která bojuje s viry, bolestí a nepříjemným svěděním či pálením.

  • Měsíček lékařský – měsíček má protizánětlivé, hojivé a antiseptické účinky. Opar můžete potírat mastí, olejem či krémem z měsíčku. (Postup naleznete zde: Jak zpracovat měsíček lékařský | Jak na domácí měsíčkový krém a olej).

  • Heřmánek pravý, mateřídouška či šalvěj lékařská – opar potíráme nálevem z těchto bylin, které mají antiseptické a hojivé schopnosti. Nálev připravíte zalitím zhruba 2 polévkových lžic bylinky 250 ml vroucí vody.

Tipy

Proti pálení a svědění vyzkoušejte opar potírat kostkou ledu. Pokud chcete dosáhnout lepších účinků, můžete zamrazit odvar z bylinek a poté jím opar potírat.

Varování

  • Pozor na případnou alergii na včelí produkty!
  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…