Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na domácí kopřivový šampon | návod

Domácí kopřivový šampon | návod. Chcete používat kopřivový šampon ale zároveň se vyhnout kupované kosmetice plné parabenů, silikonů a další chemie? Není nic jednoduššího než si vyrobit domácí kopřivový šampon, který je vzhledem k použití značného množství kopřiv velmi účinný. Výroba domácího kopřivového šamponu je velmi jednoduchá a výsledný produkt opravdu nezatíží Vaši peněženku. Postup pro výrobu tohoto šamponu najdete v našem článku.

Co je potřeba

  • Hrst čerstvých kopřiv nebo 15 ml kopřivové tinktury
  • Hrst ořechových listů
  • 300 ml destilované vody
  • 3 lžíce strouhaného olivového nebo dětského bylinkového mýdla
  • pár kapek oblíbeného esenciálního oleje
1

Kopřivový šampon je vhodný zejména pro mastné vlasy a pro vlasy s výskytem lupů. Kopřivový šampon působí také proti padání vlasů. Navíc vlasy vyživuje a zklidňuje vlasovou pokožku. Při pravidelném používání podporuje růst nových vlasů, vlasy jsou po použití šamponu lesklé a zdravé.

2

Pro výrobu domácího kopřivového šamponu můžeme použít buďto čerstvé kopřivy nebo kopřivovou tinkturu, kterou vyrobíme jednoduše tak, že lžíci nasekané čerstvé kopřivy zalijeme 3 lžícemi 45-60% lihu a necháme 10 dní macerovat v uzavřené sklenici. Tuto tinkturu využijeme zejména v zimě, kdy nemáme k dispozici čerstvé kopřivy.

3

Dále budeme potřebovat 300 ml destilované vody, 3 lžíce nastrouhaného olivového nebo dětského bylinkového mýdla a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. V případě, že chceme, aby nám šampon déle vydržel, přidáme také konzervant – tenzid, který seženeme např. v e-shopech se surovinami pro výrobu domácí kosmetiky. Do domácího kopřivového šamponu můžeme přidat také hrst ořechových listů, které působí proti vypadávání vlasů, ale také proti ekzémům a lupénce ve vlasech.

4

A jaký je postup?

Hrst čerstvých kopřiv povaříme spolu s hrstí ořechových listů v destilované vodě asi 5 minut. Poté odvar necháme hodinu louhovat, přecedíme jej, přidáme nastrouhané mýdlo a krátce povaříme. Po rozpuštění mýdla přidáme pár kapek esenciálního oleje a případně tenzid. Ještě teplý šampon nalijeme do připravené čisté lahve. Bez použití konzervantu vydrží kopřivový šampon asi týden.

  • V případě, že nemáme čerstvé kopřivy, přidáme asi 15 ml kopřivové tinktury.
  • Kopřivovou tinkturu můžeme použít také samostatně jako vlasovou vodu proti padání vlasů a proti lupům, stačí si s ní pravidelně masírovat vlasovou pokožku.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak užívat zelené řasy
Jak užívat zelené řasy | rady a tipy. Se sladkovodními či mořskými řasami jste se již zcela určitě setkali. Víte však, jak je konzumovat nebo jaký vli…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.