Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na péči o mastné vlasy

Ne každý z nás může mít vlasy takové, jaké by si představoval. Avšak vlasy, které se mastí častěji, než je zdrávo, jsou určitě problémem, který člověka trápí. Jeden den si vlasy umyjete a do druhého dne jsou vlasy opět ztěžklé, zplihlé, nenadýchané. Subjektivně to vnímáme tak, že vlasy nedrží účes i tvar a okolí si myslí, že si je neumyjete týden a nedbáte o svůj zevnějšek. Co s tím? Jak na mastné vlasy?

Co je potřeba

voda, žloutek, kvasnice, šampón

1

Snížit produkci mazových žláz Mazové žlázy mají za úkol promastit vlas i povrch kůže. Maz je takovou ochrannou vrstvou vlasu a pokožky proti vnějším vlivům. A tady je ten problém. Vyšší produkce mazových žláz způsobuje, že vlas je velice brzy po umytí zmaštěný. Z fyziologického hlediska, pokud je stav akutní, je to záležitost pro odborníky. My však můžeme vyzkoušet a možná máme sami poznatek, co zmaštění vlasů urychluje. Mimo jiné je to nošení pokrývky hlavy. Pod ní je méně vzduchu, vyšší teplota, snadněji se zpotíme a produkce mazových žláz se urychluje. Pokud to není nutné, noste pokrývku hlavy co nejméně. Změna šampónu prospěje. Nepoužívejte jen jeden druh šampónu. Střídejte je, každý šampón má jiné složení, možná vám zlepší stav bylinkový šampón. Některé šampóny pokožku více vysuší, jiné spíše podpoří promaštění pokožky. Dobré je kupovat si šampón jen na mastné vlasy. Mastné vlasy tedy nejsou problémem vlasů samotných, ale problémem pokožky.

2

Zbavte se názoru, že časté mytí vlasům škodí Myjte si vlasy podle potřeby, třeba každý den. K umývání mastných vlasů je dobré používat medicinální mýdla, jako třeba sírové, dehtové, boraxové. Při umývání vlasů nesmí být voda příliš horká, neboť vyšší teplota, a to platí i o horkém vzduchu z fénů, zvyšuje činnost mazových žláz.

3

Na mastnou pokožku zábal Pro ošetřování mastné pokožky hlavy působí příznivě speciální zábaly, které si snadno doma připravíme. Žloutkový zábal: Jeden žloutek smícháme se lžičkou lihu a lžičkou vody. Směs vetřeme po umytí do pokožky hlavy a necháme působit asi 10 min. a pak opláchneme. Mimo jiné žloutek obsahuje cholesterol, který tlumí tvorbu mazu. Zábal z květů heřmánku: Dvě lžíce heřmánkových květů přelijeme 2 dcl vřelé vody a necháme stát několik hodin, potom přecedíme a tekutinu zamícháme do sněhu ušlehaného z bílku. Necháme působit asi 15 min a spláchneme. Zábal z droždí: Kostičku droždí smícháme se lžící vlažné vody na kaši a vetřeme do vlasů. Necháme opět působit asi 15 min., potom spláchneme.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o poškozené konečky vlasů
Krásné, udržované vlasy jsou chloubou každé ženy. Čím jsou však delší, tím jsou náchylnější na vznik roztřepených konečků. Jak o vlasy pečovat, abycho…
Jak se zbavit lupů ve vlasech
Zbavit se lupů ve vlasech není vůbec jednoduché, to potvrdí každý, kdo se s tímto kožním problémem potýká. Lupy a jejich příčina? Příčinu můžete hleda…
Jak učesat mikádo | tipy
Jak učesat mikádo | tipy. Mikádo je sestřih, který není nutné nikomu představovat. Má tu výhodu, že i když budete mít stejný účes jako vaše sousedka,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.