Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zlepšení paměti

04. Září 2019

Jak na zlepšení paměti | rady a tipy. Hodně lidí se bojí stárnutí, které bývá v některých případech spojeno s úbytkem sil, nemocemi, nemohoucností a ztrátou paměti. Přitom proti ztrátě paměti se dá vcelku úspěšně bojovat nejrůznějšími cestami.

Co je potřeba

Papír, tužka, křížovky, telefonní seznam

1

Čím dříve svoji paměť začneme posilovat, tím lépe. Mozek si zvykne na pravidelnou zátěž, takže ji postupem času můžete zvyšovat. Namítáte, že nemáte čas sedět celé odpoledne u křížovek? To vůbec nemusíte! Příležitostí, jak si procvičit paměť, je spousta. Pokud se díváte na film, zkuste si po jeho skončení zrekapitulovat, jaké se v něm objevily postavy nebo jací tam vystupovali herci.

2

Dívejte se na dokumentární pořady, zejména s historickým nebo zeměpisným zaměřením. Zaznamenejte si nejdůležitější data, názvy nebo jména a zkuste si je vybavit druhý den. Pokud to půjde ztuha, podívejte se, co jste si předchozí den zapsali.

3

Naučte se nazpaměť telefonní čísla svých nejbližších. Procvičíte tím paměť a také se dobře připravíte na případnou ztrátu mobilního telefonu, kde máte sice všechna tato čísla uložena, ale z hlavy je neznáte.

4

Máte-li doma ilustrované časopisy, najděte si libovolný obrázek a dívejte se na něj jednu minutu. Pak ho odložte a na kus papíru napište co nejvíc věcí, které si z obrázku pamatujete.

5

Líbí se vám nějaká písnička? Naučte se zpaměti její text. Až ji příště uslyšíte, můžete si ji zazpívat a kromě toho budete mít radost, že jste si slova zapamatovali.

6

Čekáte na zastávce nebo u lékaře? Zkuste si v duchu přeříkat data svátků a narozenin vašich příbuzných a přátel. Jestliže vám některý člen rodiny nebo kamarád vypadl z hlavy, nevadí. Určitě to máte doma poznamenané v kalendáři, takže na skutečnou oslavu nezapomenete.

  • Využívejte každou možnost k procvičování paměti. Je jich opravdu spousta. Ke konci týdne si třeba zkuste vzpomenout, co jste který den měli k obědu.
  • Máte-li pocit, že na tom s pamětí nejste nejlépe, nepropadejte zoufalství, protože paměť se dá vcelku dobře trénovat.
  • Nesrovnávejte se se stejně starými vrstevníky, každý jsme jiný.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor | návod. Jak na správné držení příboru? Zdálo by se, že je to základní věc, kterou jsme se všichni učili už ve školce. Pravdo…
Jak připravovat bylinkové čaje
Bylinkové čaje: druhy, způsob přípravy a míchání směsí. Bylinkové čaje lidé nepijí jen z léčebných důvodů. Někdo zařazuje bylinkové čaje mezi své nápo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.