Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zlepšení paměti

04. Září 2019

Jak na zlepšení paměti | rady a tipy. Hodně lidí se bojí stárnutí, které bývá v některých případech spojeno s úbytkem sil, nemocemi, nemohoucností a ztrátou paměti. Přitom proti ztrátě paměti se dá vcelku úspěšně bojovat nejrůznějšími cestami.

Co je potřeba

Papír, tužka, křížovky, telefonní seznam

1

Čím dříve svoji paměť začneme posilovat, tím lépe. Mozek si zvykne na pravidelnou zátěž, takže ji postupem času můžete zvyšovat. Namítáte, že nemáte čas sedět celé odpoledne u křížovek? To vůbec nemusíte! Příležitostí, jak si procvičit paměť, je spousta. Pokud se díváte na film, zkuste si po jeho skončení zrekapitulovat, jaké se v něm objevily postavy nebo jací tam vystupovali herci.

2

Dívejte se na dokumentární pořady, zejména s historickým nebo zeměpisným zaměřením. Zaznamenejte si nejdůležitější data, názvy nebo jména a zkuste si je vybavit druhý den. Pokud to půjde ztuha, podívejte se, co jste si předchozí den zapsali.

3

Naučte se nazpaměť telefonní čísla svých nejbližších. Procvičíte tím paměť a také se dobře připravíte na případnou ztrátu mobilního telefonu, kde máte sice všechna tato čísla uložena, ale z hlavy je neznáte.

4

Máte-li doma ilustrované časopisy, najděte si libovolný obrázek a dívejte se na něj jednu minutu. Pak ho odložte a na kus papíru napište co nejvíc věcí, které si z obrázku pamatujete.

5

Líbí se vám nějaká písnička? Naučte se zpaměti její text. Až ji příště uslyšíte, můžete si ji zazpívat a kromě toho budete mít radost, že jste si slova zapamatovali.

6

Čekáte na zastávce nebo u lékaře? Zkuste si v duchu přeříkat data svátků a narozenin vašich příbuzných a přátel. Jestliže vám některý člen rodiny nebo kamarád vypadl z hlavy, nevadí. Určitě to máte doma poznamenané v kalendáři, takže na skutečnou oslavu nezapomenete.

  • Využívejte každou možnost k procvičování paměti. Je jich opravdu spousta. Ke konci týdne si třeba zkuste vzpomenout, co jste který den měli k obědu.
  • Máte-li pocit, že na tom s pamětí nejste nejlépe, nepropadejte zoufalství, protože paměť se dá vcelku dobře trénovat.
  • Nesrovnávejte se se stejně starými vrstevníky, každý jsme jiný.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravovat bylinkové čaje
Bylinkové čaje: druhy, způsob přípravy a míchání směsí. Bylinkové čaje lidé nepijí jen z léčebných důvodů. Někdo zařazuje bylinkové čaje mezi své nápo…
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.