Přejít k hlavnímu obsahu

Jak „nastartovat" metabolismus po Vánocích

Jak „nastartovat" metabolismus po Vánocích

Jak „nastartovat" metabolismus po Vánocích | rady a tipy. Zhubnout několik kilogramů patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Po Vánocích však může být Váš metabolismus zpomalený, obzvlášť pokud jste si dopřávali velké množství tučného či sladkého jídla. Pro správné hubnutí je třeba metabolismus „nastartovat“. Rady, jak na to, naleznete na následujících řádcích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Metabolismus je látkový a energetický příjem a zpracování živin v těle. Čím rychleji nám metabolismus pracuje, tím více je schopen spálit přijaté kalorie. Zpomalený metabolismus tedy brání správnému hubnutí. Nejčastěji bývá zpomalený kvůli častým pokusům zhubnout (zejména různé jednostranné diety), také se zpomaluje s vyšším věkem, při nezdravém způsobu stravování nebo vlivem poruch štítné žlázy.

2

A jak metabolismus nastartovat?

  • Ranní nápoj – Jakmile se probudíte, zkuste vypít sklenici teplé vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem.
3
  • Správná snídaně – Snídaně by měla být nejdůležitějším jídlem Vašeho dne. Doporučuje se snídat nejpozději půl hodiny po probuzení. K snídani si dopřejte potraviny s vysokým obsahem bílkovin (např. vajíčkovou omeletu nebo bílý jogurt či tvaroh s ovesnými vločkami, ovocem, ořechy a semínky). Součástí slané snídaně by měla být také zelenina.
4
  • Pravidelná strava a dostatečný pitný režim – Jezte malé porce každé 2-3 hodiny a uvidíte, jak snadno Vám hubnutí půjde. Konzumujte pestrou stravu plnou zeleniny, ovoce, libového masa a ryb, dále celozrnné pečivo, těstoviny a rýži, klíčky, zdravé oleje (lněný, dýňový, avokádový apod.). Vhodné je také tofu, šmakoun a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Jídlo můžete dochutit kořením, které pomáhá spalovat kalorie (např. zázvor, chilli, pepř, skořici, kurkumu, kmín či hřebíček). Denně vypijte alespoň 2 litry neperlivé vody, ovocného či zeleného čaje.
5
  • Pravidelný pohyb – Zpočátku postačí každodenní procházka, později můžete několikrát týdně zařadit i běh, jízdu na kole či rotopedu, plavání, kolektivní sporty, fitness apod. Hlavní je, aby Vás tato činnost bavila, jedině tak u ní vytrváte.
6
  • Dostatečný spánek – Pokuste se spát alespoň 8 hodin denně, bylo totiž prokázáno, že nedostatečný spánek metabolismus zásadním způsobem narušuje.
7
  • Z bylinek Vám může pomoci třeba téměř zázračná kopřiva dvoudomá, která výrazně napomáhá zrychlit metabolismus. Dalšími vhodnými bylinkami jsou smetanka lékařská, rozchodnice růžová, guarana, bříza bělokorá či máta peprná.
8
  • A jaké éterické oleje zrychlují metabolismus?

Vyzkoušejte éterický olej grapefruit, který podporuje metabolismus, omezuje chuť na sladké, zabraňuje hromadění nežádoucího tuku a redukuje celulitidu. Éterický olej máta také podporuje látkovou výměnu a zlepšuje trávení. Éterický olej citron pak zrychluje metabolismus, potlačuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a odbourává tuky.

Použít je můžete pomocí inhalace nebo do svého oblíbeného masážního oleje (mandlového, kokosového apod.) přidejte pár kapek éterického oleje.

Tipy

  • S „nastartováním" metabolismu Vám pomůže také pravidelná návštěva sauny.
  • Při sedavém zaměstnání se nezapomínejte pravidelně protáhnout či projít.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Jak se správně stravovat v létě
Jak se správně stravovat v létě
Jak se správně stravovat v létě | rady a tipy. Léto s sebou přináší nejrůznější kulturní akce, grilování a s nimi spojené nezdravé pokrmy a…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.