Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odhlásit auto | rady a tipy

22. Listopad 2021
Jak odhlásit auto | rady a tipy

Jak odhlásit auto | rady a tipy. K odhlášení vozidla motoristé nejčastěji přistupují ve chvíli, kdy auto prodávají nebo ho chtějí nechat definitivně zlikvidovat, protože je nepojízdné. Důvodů ale může být víc. Pojďme se na ně podívat blíž.

Co je potřeba

doklady potřebné k vyřazení vozidla z evidence

1

Odhlášení vozidla z evidence je dvojí. Buď se jedná o dočasné odhlášení, nazvané také jako vyřazení. K němu dochází, když povinné ručení nebylo obnoveno či zaniklo.

Co to konkrétně znamená? Jde o přechodné vyřazení z registru vozidel, které trvá až 12 měsíců. Po tuto dobu by se měl majitel postarat o to, aby vozidlo opět vyhovovalo všem zákonným normám.

2

K tomuto úkonu potřebuje mít s sebou osvědčení o registraci auta, registrační značky a technický průkaz, kam úřad zanese informaci o vyřazení. Důvodem k vyřazení může být i odcizení vozidla.

3

Zánikem vozidla je myšlena situace, kdy majitel auto oficiálně zruší a definitivně ho nechá vyřadit z registru. Nejčastěji proto, že vůz je nepojízdný nebo se jedná o vrak. Tímto krokem dojde k vymazání zápisu z evidence vozidel.

Na úřad si s sebou vezměte registrační značky, malý a velký techničák, občanku a také doklad o ekologické likvidaci auta.

4

Mnohem příjemnější situace nastává, když jdeme na úřad odhlásit auto proto, že ho chceme prodat. Při jeho přepisu na nového majitele je situace jednodušší oproti minulosti, kdy tato transakce probíhala ve dvou krocích. Auto se nejprve muselo odhlásit a teprve potom přihlásit.

5

Pro vyřízení této agendy potřebujeme průkaz totožnosti, malý a velký technický průkaz, kupní smlouvu, vyplněnou přihlášku pro registraci, protokol o evidenční kontrole a samozřejmě i doklad o sjednaném povinném ručení.

Registrační značka vozidla se nemění, zůstává stejná, i když vaše trvalé bydliště je jiné než bydliště vašeho obchodního partnera. Pokud se této transakce nezúčastníte osobně, je zapotřebí nechat si předtím vystavit ověřenou plnou moc a tu předat svému zástupci.

6

Tato pravidla platí od ledna roku 2015, kdy v platnost vstoupila novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

Pokud byste si přeci jen nevěděli rady, informujte se na úřadě, který má registraci vozidel ve své pravomoci.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak instalovat mapy do navigace | rady
Jak instalovat mapy do navigace | rady
Jak instalovat mapy do navigace | rady. GPS navigace je skvělý vynález, který nás již mnoho let provází na cestách. Každá navigace již při zakoupení o…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.