Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit poškrábané CD nebo DVD | návod

11. Leden 2022
Jak opravit poškrábané CD nebo DVD | návod

Jak opravit poškrábané CD nebo DVD | návod. Asi se nám to stalo všem. Na CDčko si vypálíme hudbu nebo fotografie z dovolené, a pak po čase zjistíme, že nám jej CD mechanika nechce přečíst. Naše CD nebo DVD je poškrábané. Disk hned nevyhazujte! Data se totiž dají ještě zachránit. Ukážeme si, jak poškrábané CD nebo DVD opravit. Opravit jej můžeme i zubní pastou. Nevěříte?

Co je potřeba

internet na stažení programu
nákup balíčku na čištění CD
zubní pasta

1

Možností k opravě poškozeného CD nebo DVD nosiče je několik. Proto vyzkoušíme v následujících krocích všechny postupy. Začneme výběrem programu, který nám pomůže. K obnově média slouží například program IsoBuster. Ke stažení je jako shareware, většinu jeho funkcí však můžeme využívat i bez zaplacení. Program je lokalizován do češtiny, což potěší méně zdatné v cizím jazyce. Nejprve provedeme instalaci programu. Tzn. že si ho stáhneme do počítače - třeba na plochu.

2

Po stažení dvouklikem pravého tlačítka myši či touchpadu na notebooku spustíme instalaci programu. V záložce Options klikneme na Languages, kde vybereme češtinu. Vložte disk do mechaniky, počkejte, až se zobrazí v programu. Vyberte data a zvolte Extrahovat. Začne kopírování, jakmile program rozpozná nečitelný sektor, vyskočí hláška. Budou vám vyskakovat informace o nečitelných sektorech, zvolte tlačítko Ignorovat. Jakmile se dokončí kopírování souboru, objeví se informace, jestli chcete poškozený (nyní již úspěšně zkopírovaný) soubor smazat. Klikněte na NE. Pokud zvolíte Ano, soubor se na váš harddisk v počítači neuloží!

3

Pokud nejste spokojeni s výsledkem, další možností je nákup pasty na opravy poškrábaných nosičů. Ty lze zakoupit s potřebami pro elektro. Sadu nalezneme například pod názvem CD/DVD repair kit. Balení obsahuje papírové ubrousky a obnovovací hmotu. Hmotou potřeme poškrábaná místa a necháme zaschnout. Po zaschnutí nosič vložíme do mechaniky a vyzkoušíme funkčnost. Pokud možno, všechna data ihned zálohujeme.

4

Pokud jsme ani tentokrát neuspěli, vyzkoušíme trochu netradiční metodu. Budeme k tomu potřebovat zubní pastu. Nosič opravíme pro jednorázové přečtení, ale to nám bude postačovat. Vybereme zubní pastu bez mikrogranulí, tu nejlevnější, a potřeme jí poškrábané místo. Pasta je abrazivum, které vyhladí povrch tak, že odraz bude lámán zpět do čočky. Mírně vlhkým hadříkem pak povrch jemně přetřeme, abychom se zbavili veškeré hmoty. Vyzkoušíme v mechanice. Samozřejmě ihned kopírujeme, pokud je to možné.

5

Poslední metodou je přebrousení média. Vyhledáme kvalitní půjčovnu DVD a CD, která by přístroj k úpravě povrchů mohla vlastnit. Požádáme o přebrousení, třeba za malý poplatek.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně pečovat o brýle
Jak správně pečovat o brýle
Jak správně pečovat o brýle | rady a tipy. Ať už brýle sluneční nebo dioptrické, oba druhy si zaslouží, abychom s nimi zacházeli co nejlépe. Jen tak d…
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady. MP3 a MP4 přehrávače se díky příchodu moderních telefonů začaly vytrácet z módy. Od dob prvních MP3 přehrávačů ji…
Jak vyměnit struny ke kytaře | rady
Jak vyměnit struny ke kytaře | rady
Jak vyměnit struny ke kytaře | rady. Jak vyměnit struny ke kytaře? Kytara je strunný nástroj, na který se hraje drnkáním zpravidla na šest strun, kter…
Jak vybrat DVD rekordér | rady
Jak vybrat DVD rekordér | rady
Jak vybrat DVD rekordér | rady. VHS rekordéry nahradily mnohem modernější DVD rekordéry, díky kterým si můžete nahrát film anebo pořad, který jste pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.