Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o nohy v těhotenství | rady a tipy

20. Srpen 2022
Jak pečovat o nohy v těhotenství | rady a tipy

Jak pečovat o nohy v těhotenství | rady a tipy. Nastávající maminka mívá před porodem v průměru o 9 kilogramů více, některé ale během těhotenství přiberou ještě více. Nejen pro páteř, ale i pro nohy znamená toto období zvýšenou zátěž. Proto je dobré o končetiny pečovat po celou dobu, aby poslední týdny nebyly tak náročné.

Nejčastěji si ženy stěžují na bolesti, otoky nebo křeče. Chůze bývá ve třetím trimestru náročnější, těhotná žena potřebuje častěji odpočívat a nohy si vypodložit.

1

Základem dobré péče o nohy jsou kvalitní boty. Nezáleží jen na materiálu, ale především na tom, jaký mají tvar. Ideální je, když je obuv v první řadě maximálně pohodlná. Už proto, že maminky mívají oteklá chodidla a obouvání bývá náročné. To znamená vyhnout se úzké špičce a vysokým podpatkům. Pokud mají boty ortopedickou stélku, je to jenom dobře. Zejména jestliže má žena ploché nohy. Často i boty, které zprvu pohodlné a příjemné byly, přestanou v posledních dnech vyhovovat. S tím je nutné počítat.

2

Pokud to zdraví dovolí, měla by se žena během těhotenství co nejvíce hýbat, chodit na procházky, ale také odpočívat. Pohyb je důležitý kvůli zdravému krevnímu oběhu. Po celodenní zátěži, ale nakonec i během dne, je dobré, když to jde, aby relaxovala a nohy měla ve vyvýšené poloze.

Samozřejmostí je i pravidelné dodržování hygieny, aby se předešlo případnému plísňovému onemocnění chodidel. To znamená nejen pravidelné mytí nohou, ale i jejich důkladné osušení a hydrataci. Ze začátku nepředstavuje stříhání nehtů a odstraňování ztvrdlé kůže na patách žádný problém, ale s postupujícími měsíci, jak se bříško zvětšuje, už je to méně pohodlné. Od věci proto není ani návštěva zkušené pedikérky.

3

Nastávající maminka by neměla podceňovat jakékoli zdravotní komplikace, které se objeví. Nejčastěji to bývají otoky nohou, ať už symetrické nebo asymetrické. V takovém případě je dobré navštívit lékaře a potíže s ním zkonzultovat.

Tipy

Jakékoli, i drobné poranění, důkladně ošetřete

Bolavým nohám pomohou jemné masáže

Jestliže trpíte na otoky, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit, co je příčinou

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak změnit lékaře | rady
Jak změnit lékaře | rady
Jak změnit lékaře | rady. Důvodů, proč můžou chtít pacienti změnit lékaře, je více. Nejčastěji se jedná buď o stěhování, nebo o to, že jim ten předcho…
Jak začít s otužováním
Jak začít s otužováním
Jak začít s otužováním | rady a tipy. Otužování je zdravé, levné a snadné. Jakmile si zvyknete, nebudete chtít přestat. Zbavíte se jednou provždy rýmy…
Jak se zbavit zápachu bot a nohou
Jak se zbavit zápachu bot a nohou
Trápí vás zápach nohou a bot? Tato nepříjemnost se týká většinou mužů, ale ani ženy nejsou výjimkou. Zápach nohou a bot může potkat i toho nejčistotně…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.