Přejít k hlavnímu obsahu

Jak požádat o zvýšení platu | rady a tipy

30. Květen 2022
Jak požádat o zvýšení platu | rady a tipy

Jak požádat o zvýšení platu | rady a tipy. Vnitřně nepochybujete o tom, že si vyšší plat zasloužíte. Něco vám však brání v tom, abyste zašli za nadřízeným a požádali ho, aby vám přidal. Nejčastějším důvodem jsou obavy z odmítnutí, to nemá nikdo rád. Určitá nejistota pramení i z toho, že šéf bude třeba vaši žádost požadovat za nepodloženou, a dokonce vás o tom bude chtít přesvědčit. Kudy z bludného kruhu ven?

1

V první řadě je dobré si pořádně promyslet, jak budete argumentovat. Rozhodně by za vámi měly stát určité výsledky. Pokud se vám v práci zrovna mimořádně daří, využijte toho. Zároveň zjistěte, jak placená je vaše profese. Přečtěte si nějaké inzeráty, koukněte na dostupné statistiky, zjistěte co nejvíc podrobností. Jen tak si uvědomíte, kde se, pokud jde o výši platu, pohybujete.

2

Jestliže máte pocit, že pracujete dobře, nestačí to. Měli byste umět zdůvodnit, proč jste pro firmu přínosem, jaké jsou vaše klady a úspěchy, případně v čem jste dokonce nenahraditelní. Na druhou stranu nepřehánějte, působí to nesympaticky a mohli byste odejít s nepořízenou.

Je lepší jednat s nadřízeným na rovinu, tedy říci hned na začátku rozhovoru, že byste byli rádi, kdyby zohlednil vaše pracovní úsilí, a to se projevilo na výši odměny. Rozhodně neargumentujte tím, že jste si vzali hypotéku, manželku čeká vyhazov a děti se chystají na vysokou školu. Tím sice logicky vysvětlíte, proč vám na penězích extrémně záleží, ale šéf není váš sponzor a vaše výdaje ho nemusejí vůbec zajímat.

3

Zrovna tak není na místě poukazovat na to, že jste v práci od rána do večera. Mohli byste se totiž dozvědět, že vaši kolegové jsou schopnější, neboť zastanou tu samou práci jako vy, a ještě k tomu v mnohem kratším čase. Tady byste na sebe mohli nechtíc ukázat prstem.

Až budete mluvit o svých přednostech a úspěšných projektech, ty největší triumfy si nechte až na konec, ať máte něco hmatatelného po ruce, o čem lze diskutovat. Hovořte věcně, netahejte do toho emoce, nenechte se k ničemu vyprovokovat. Vůbec nezkoušejte chovat se podlézavě nebo familiérně, pokud vztahy mezi vámi a nadřízeným byly do této chvíle čistě formální a neosobní. Možná se vám bude zdát, že rozhovor je neúspěšný a pocítíte frustraci. Nedávejte to na sobě v žádném případě znát. Třeba si zvýšení platu nevybojujete hned, ale semínko už bylo zaseto. Zkusit to můžete opět při nejbližší vhodné příležitosti, která dříve nebo později nastane.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se chovat u pohovoru | rady
Jak se chovat u pohovoru | rady
Jak se chovat u pohovoru | rady.Chcete na svého budoucího zaměstnavatele zapůsobit? Víte, jak se tedy máte u pohovoru chovat? To, v jakém přijdet…
Jak rozpoznat mobbing
Jak rozpoznat mobbing | rady
Jak rozpoznat mobbing | rady. O bossingu už slyšel asi každý z nás. Jde o situaci, kdy si s šéfem nepadneme do oka a on se k nám chová tak, že nás to…
Jak se sám motivovat | rady
Jak se sám motivovat | rady
Jak se sám motivovat | rady. Někdy se stane, že si máme našlápnuto na skvělou kariéru, ale přesto nás to netěší a nevíme si s tím rady. Práci, kterou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.