Přejít k hlavnímu obsahu

Jak po úrazu získat bolestné

Jak po úrazu získat bolestné

Stal se Vám úraz během vykonávání pracovních povinností? Jestli ano, máte nárok na „odškodnění“ – bolestné. V jakých případech, kde a kdy o něj žádat, Vám řekne návod, jak po úrazu získat bolestné.

1

Kdy máte na bolestné nárok?

Bolestné představuje náhradu škody za imateriální újmu při škodě na zdraví, přičemž bolestí je chápáno každé tělesné a duševní strádání způsobené škodou na zdraví. Zjednodušeně řečeno, stal-li se Vám úraz či trpíte nemocí z povolání, máte nárok na bolestné, avšak za předpokladu, že se Vám stal během vykonávání pracovních povinností (tj. v práci) nebo ve škole.

2

Zažádejte si o formulář

U svého zaměstnavatele (u vedení školy) se nechte informovat, jak formulář (označovaný jako posudek o bolestném) můžete získat. Různí se podle pojišťovny. Jedná se o jeden či dva listy. Nic nevyplňujte, ani své osobní údaje. Vše Vám vyplní ošetřující lékař.

3

Doneste lékaři

S formulářem vyčkejte až do doby, kdy bude léčba skončena (tj. kdy, bude stav bolesti stabilizován). Během léčby jej není možné vyplnit. S sebou si vezměte také lékařskou zprávu ze dne, kdy se úraz stal, aby byl lékař schopen určit délku trvání léčby. Jelikož se vyplnění posudku nepovažuje za lékařský úkon, připravte si s sebou přibližně 300,- Kč.

4

Zjistěte si, kolik dostanete

V posudku lékař stanoví určitý počet bodů. Jeden bod odpovídá přesně 120,– Kč. Bylo-li vám například přiznáno 100 bodů, máte nárok na 12.000,- Kč. Výše bodů se přirozeně odlišuje místem úrazu a jeho vážností, respektive typem nemoci z povolání. Bolestné může být navýšené pro infekci (až o 50 %) a pro náročný způsob léčby (až o 100 %), který posoudí lékař. Pro bodování viz sazebník (odkazy Příloha č. 1 a 3 pod článkem).

5

Formulář odevzdejte zpět vedení. Za pár týdnů dostanete vyjádření a bude Vám vyplacena částka na základě přiznaných bodů.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Klíčová slova: práce Škola právo bolestné
Autor: jarospoks
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si zřídit potravinářský průkaz
Jak si zřídit potravinářský průkaz
S nutností mít potravinářský průkaz se můžete setkat, když sháníte brigádu nebo práci. V následujícím článku si vysvětlíme, o co se přesně jedná, kdo…
Jak se zbavit stresu | rady
Jak se zbavit stresu | rady
Jak se zbavit stresu | rady. „Stres“ - to je dnes často užívané slovíčko a nejen to. Především jde o způsob života, který stále více lidí pohlcuje. Sn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.