Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Olomouc | tipy

Jak poznat Olomouc | tipy. Olomouc, v současné době metropole Olomouckého kraje, je se sto tisíci obyvatel šesté největší město České republiky. Až do třicetileté války však byla po Praze druhým a na Moravě největším městem. Kromě bohaté historie má dodnes Olomouc význam jako sídelní město církevních i státních institucí. Zajímavá je vojenská historie města. Olomouc je přes svou starobylost dynamickým moderním městem, vstřícným k obyvatelům i návštěvníkům. Jak poznat Olomouc?

1

Olomouc leží v Hornomoravském úvalu, což je dobře vidět například při výhledu z některých olomouckých věží: z východu a severu tvoří severní hranu úvalu Oderské vrchy a Nízký Jeseník. Z jihu a západu úval lemují Drahanská a Zábřežská vrchovina. Olomouc leží na řece Moravě, do níž se ve městě vlévá Mlýnský potok a řeka Bystřice. Město je dobře dostupné po silnici (R35 a R46) i železnicí (železniční uzel, stanice a zastávka ČD, RegioJet, LeoExpres).

2

Při prohlídce města je dobré využívat městskou dopravu, která je provozována autobusy a tramvajemi. Cestující si mohou koupit buď jednorázovou přestupní jízdenku (platí 40 minut ve všední den, 60 minut ve dnech klidu) nebo velmi výhodnou 24-hodinovou přestupní jízdenku. Jízdenky se označují ve voze (po vsunutí do strojku se lístek znehodnotí časovým razítkem). Tramvaje do všech směrů odjíždějí od hlavního nádraží.

3

Dominantou města Olomouce je katedrála svatého Václava, zde nazývána dómem. (Katedrála značí hlavní kostel diecéze, tedy biskupův kostel). Je označována za jednu z nejkrásnějších novogotických staveb, i když je její historie starší. Její stavba byla zahájena kolem roku 1100. Pro české dějiny je olomoucká diecéze významným místem: v těsně přiléhající budově děkanství byl roku 1306 zavražděn král Václav III., čímž po meči vymřel rod Přemyslovců. Areál katedrály a biskupský palác nabízí turistům zajímavé expozice.

4

Olomoucký orloj v budově radnice na Horním náměstí je zajímavostí, na níž se dnes už pohlíží se shovívavým úsměvem. I když jeho historie počíná ve 20. letech 15. století, současná podoba vznikla v 50. letech 20. století podle návrhu Karla Svolinského, a to v duchu socialistického realismu. Zeď, v níž je orloj zasazen, je zdobena mozaikou: ve spodní části znázorňuje dělníka s obrovským klíčem a vědce s křivulí. Nad orlojem pochoduje dívčí hanácký soubor písní a tanců, na horní lunetě je vzpomínka na hanáckou jízdu králů. Nebo „jezeďáckou“ jízdu? Ještě „famóznější“ jsou figurky v pohyblivé části orloje: plejáda postaviček s atributy socialistické života skutečně stojí za vidění.

5

Od konce 60. let 20. stole je Olomouc místem známým zahradníkům – pořádají se zde zahradnické výstavy Flora Olomouc. Výstavy se konají každý rok dvakrát, na jaře a na konci léta. Zahradnické výstavy Flora Olomouc doplňují tematicky související nebo příbuzné doprovodné programy, které zaujmou i lidi, jejichž zájem o zahrádkářství není valný. Tím se Flora Olomouc řadí mezi akce takzvaně „pro celou rodinu“. Doprovodné programy (včetně programů speciálně pro děti) se konají na různých místech olomouckých parků.

6

Severovýchodně od města na úpatí zvedajících se vrchů je další dominanta a významná lokalita – poutní místo Svatý Kopeček. Do dálky viditelná (při západu slunce „svítící“) barokní bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce je vyhledávaným cílem poutníků i turistů. Při její prohlídce je třeba zachovávat klid. Fotografování a natáčení je povoleno pouze se souhlasem. Je otevřena denně od 8.30 do 17 hodin. Hlavní poutě se konají na svátek Navštívení Panny Marie a v neděli po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.) a následující pondělí a úterý, poslední neděle v říjnu.

7

Mnohem víc turistů a návštěvníků přijíždí na Svatá Kopeček za jiným účelem – prohlédnout si olomouckou zoo. Je otevřena celoročně od devíti hodin ráno. Jako většina zoologických zahrad, i zdejší využívá moderních interaktivních expozičních metod, aby poskytla prohlídku, poučení, estetický zážitek i zábavu pro celou rodinu, zejména pro děti. Před zoo je velké parkoviště, ale na Svatý Kopeček je možno dojet MHD (obyčejný lístek) nebo dojít po červené turistické značce od Olomouce a po modré, zelené a žluté značce od severu (východu).

8

Vyhledávanými památkami jsou olomoucké kašny, je jich pětadvacet. Nejstarší a nezajímavější jsou: Delfínova kašna před kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie u dominikánského kláštera, Caesarova kašna na Horním náměstí, kašna Tritonů stojí na Náměstí republiky, Jupiterova kašna na Dolním náměstí, kašna Herkulova na Horním náměstí, Neptunova kašna na Dolním náměstí (první a nejstarší ze souboru olomouckých barokních kašen), Merkurova kašna mezi obchodním domem Prior a hotelem Národní dům, Saturnova kašna na nádvoří kláštera Hradisko, kašna Hygie na západní zdi radnice a další. Velmi rychle se stala populární (a místem střetávání) Ariónova kašna na Horním náměstí z roku 2002 - želva s plastikou na hřbetě, plastika básníka Arióna a bájného delfína a samostatně stojící želva, vděčné místo k pořízení upomínkové fotografie.

9

Olomoucké hradby jsou jedinečným příkladem vývoje opevnění v průběhu tisíce let. Vyvíjely se od hradištních valů k románské fortifikaci, gotickým hradbám, barokní bastionovou pevnost, až po nedobytnou pevnost-citadelu. Ještě na konci 19. století byla Olomouc nedobytným uzavřeným městem. Části hradeb jsou zachovány. Většinou byly pod nimi vybudovány rozsáhlé, bohaté rekreační parky.

10

Na severozápadě, asi čtyři kilometry od Olomouce, se rozkládá rekreační zóna Poděbrady s přírodním jezerem využívaným ke koupání. Jezero se nachází na území CHKO Litovelské Pomoraví. Protože jezero nemá správce s plavčíkem, patří koupání v něm do kategorie „Koupání na vlastní nebezpečí“. Přesto jsou vyhrazené plochy na východním břehu velmi vyhledávané, a to i naturisty. Na břehu je letní restaurace a stánky s občerstvením.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Osoblažsko | tipy
Jak poznat Osoblažsko | tipy. Kdo ví, kde leží Osoblaha? Asi jen pilní studenti českého zeměpisu, válečných dějin či znalci a milovníci železnic. Osob…
Jak poznat Pardubice | tipy
Jak poznat Pardubice | tipy. Pardubice nejsou městem, které by ohromovalo svou výstavností nebo přírodními krásami okolní krajiny. Přesto do Pardubic…
Jak poznat Náchodsko | tipy
Jak poznat Náchodsko | tipy. V létě turistika a cyklistika, v zimě umírněné lyžování. Příjemně členitá kopcovitá krajina. A literární odkaz Boženy Něm…
Jak poznat Nízký Jeseník | tipy
Jak poznat Nízký Jeseník | tipy. Nízký Jeseník většinou známe jen z hodin zeměpisu. Před plastickou mapou České republiky jsme tak nějak mezi Ostravou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.