Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předcházet civilizačním nemocem | rady

Jak předcházet civilizačním nemocem | rady. Civilizační choroby jsou daní za vyspělost. Vlivem nezdravého životního stylu se dnes lidstvo potýká s civilizačními chorobami - nemocemi, které se před několika desítkami let téměř nevyskytovaly, a jejich četnost roste téměř raketovou rychlostí. Co ale do civilizačních chorob zařazujeme a co ne, a jak se jim dá předcházet?

1

Každá civilizační choroba má rozdílné projevy, ale stejné příčiny. Civilizační choroby zapřičiňuje nezdravý životní styl, který zahrnuje stres, nedostatek pohybu, znečištěné ovzduší nebo nekvalitní potraviny plné živočišných tuků, kterých konzumujeme nadbytek. Mezi závažná a častá onemocnění tak v dnešní době patří například poruchy příjmu potravy, jako je bulimie nebo anorexie, které se v generaci našich babiček prakticky nevyskytovaly. Nemocí jsou desítky, jedná se dále například o obezitu, syndrom vyhoření, choroby srdce a cév, cukrovku nebo rakovinu. Často jsou s dnešní dobou spojovány duševní nemoci, jako jsou deprese, fobie, schizofrenie, úzkost nebo únavový syndrom.

2

Na vzniku civilizačních chorob se podílí i řada neovlivnitelných faktorů, jako je na příklad genetický základ nebo pohlaví. Větší riziko infarktu myokardu například mají muži a cukrovka je částečně dědičná. Většině civilizačních chorob se ale dá do jisté míry předcházet.

3

Vhodně zvolenou vyváženou stravou a pravidelným pohybem se dá omezit riziko vzniku infarktu, obezity nebo nádorů zažívacího traktu. Zdravý životní styl má pozitivní vliv i na psychiku člověka a mnoho lidí používá intenzivní pohyb, jakým je třeba běh jako účinné odbourávání stresu. Měli bychom se o své tělo zkrátka starat. V dnešní době lidé tráví mnoho času a utrácí spoustu peněz úpravou zevnějšku, často ale zapomínají na správný odpočinek a většinou pro sebe něco udělají, až když dostanou varování v podobě zdravotních problémů. Zkuste si tedy najít čas na pravidelnou relaxaci, posezení s přáteli nebo na svůj oblíbený koníček, možná se tak vyhnete nepříjemné zdravotní komplikaci.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak bojovat s přejídáním | rady
Jak bojovat s přejídáním | rady. Jak se zbavit přejídání - jak bojovat s přejídáním krok za krokem. Obezita je jednou z civilizačních chorob, lépe řeč…