Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozvíjet řečové schopnosti dítěte | rady

08. Leden 2020

Jak rozvíjet řečové schopnosti dítěte | rady. Dítě se učí mateřskému jazyku spontánně. Je však důležité, aby prostředí, ve kterém žije a rozvíjí se, bylo dostatečně podnětné. Každodenní činnost a styl života přispívá k rozvíjení poznatků dítěte, získávání nových dovedností a zkušeností. Podstatné je s dítětem komunikovat. Neznamená to, že musíme bez přestání mluvit, to by nás vyčerpávalo. Vše je přirozené, běžné, ale účelné. Tak tedy několik důležitých rad.

1

Mluvte s dítětem jako s velkým, zdrobnělin jen málo

Nešišlejte na ně. Dítě musí mít model správného vyjadřování a čisté výslovnosti. Jen tak si postupně řeč osvojuje. Neznamená to, že pokud je dítě menší, nemůžeme použít nějakou tu zdrobnělinu slova. Je to citově pojato a tomu se nemusíme vyhýbat. Vše musí být přiměřené. Je dobře, když bude slyšet i druhou verzi toho správného tvaru.

2

Každý rodič nemusí být logoped

Neznamená, že když nejste odborník na výslovnost a možná máte drobnou vadu řeči, že vaše dítě je v nevýhodě. To je omyl. Dříve taky nebyly žádné logopedické poradny za dob našich babiček i prababiček a děti měly méně vad řeči, než v dnešní době. Vysvětlení je nasnadě-televize nikdy nenahradí mluvené slovo.

3

Čtěte dětem pohádky

Možná namítnete, že je málo času. Nemusí to být několikastránkový příběh. Stačí jen kousek, třeba na pokračování nebo si vyberte jen krátkou pohádku. Účel splní i kratičká říkanka před spaním. Pro rozvoj řeči je mluvené slovo skutečně nejvýznamnější. Dítě slyší intonaci, výslovnost, napodobuje artikulaci řeči. Zprostředkovaný projev-televize, nahrávky jsou málo sugestivní, s aspektem mluveného slova kontrastují a splývají.

Podnětné prostředí pro děti je mateřská škola. Zajišťuje všestranný rozvoj,psychický, fyzický i rozumový. Dítěti zároveň vyhovuje dětská společnost, která je součástí přirozeného prostředí.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit Baby shower
Jak připravit Baby shower | rady a tipy. Baby shower je oslava uspořádaná na počest ještě nenarozeného miminka. Tuhle dámskou party jste přinejme…
Jak vycházet s cholerikem
Jak vycházet s cholerikem | rady a tipy. Nikdo si nevybírá, jestli se narodí a bude cholerik, sangvinik, flegmatik nebo melancholik. I když je každý z…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.