Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit na dovolenou v Turecku | rady

10. Listopad 2019

Jak se připravit na dovolenou v Turecku | rady. Turecko je země velkoměst i rozsáhlých neobydlených pouští. Je to země, v níž se tříští kulturní zvyklosti Západu a Blízkého Východu. Je to země, na jejíž návštěvu je dobré se vybavit informacemi. Západní pobřeží Turecka a hotelové prostředí obecně se snaží držet krok s celosvětovým standardem a poskytovat turistům, na co jsou zvyklí i jinde. Na východě nebo v jiných ubytovacích zařízeních budete ale možná překvapení. Jak se tedy připravit?

1

Lokalita

Pokud už máte vybráno, kde budete v Turecku pobývat, zjistěte si, co je to přesně za lokalitu, kde je situovaná, jaké tam jsou životní podmínky obyvatel, i např. jaké je tam počasí v tu dobu, kdy se tam chystáte. Důvod je jednoduchý, s těmito informacemi pak snadněji předejdete šoku, který by vás jednoznačně čekal, a můžete se na dovolenou lépe připravit. Takové informace většinou nenajdete v průvodcích, ti jednotlivé oblasti většinou jen stručně shrnují. Ale snadno je najdete na webech zaměřených na Turecko, např. na www.turecko.cz

2

Bezpečí

Turecko je bezpečnou zemí. Pouze na východě Turecka může být situace jiná kvůli bojům kurdů a turecké armády. Zpravidla si ale kurdští bojovníci vyřizují s vojáky účty mimo civilizaci, takže tím chrání i turisty. Jistější je ale vždy se informovat, jaká je aktuální situace, neváhejte kvůli tomu napsat i zástupcům české ambasády v Turecku.

3

Místní zvyklosti

Turci jsou velmi milí a přátelští. Pro turisty by se rozdali a to platí pro celé Turecko - ať jsem navštívila Istanbul, kde číšníci vybíhali z restaurací a ptali se kolejmdoucích, jestli nemají hlad, nebo ať jsem zajela do opuštěné vesnice v horách poblíž města Van, kde mi místní hned začali nabízet ručně vyrobené šátky. Zároveň jsou samozřejmě jako ve všech arabských zemích zvyklí smlouvat o konečné ceně. Mají zkrátka obchodního ducha.

4

Náboženství

Zatímco na západě Turecka potkáte dívky v krátkých sukních a tílkách, na východě jsou dívky zahalené (kromě hlavy) a na odhalené ruce, nohy, či břicho se místní dívají s nevolí. Islám hraje pro Turky velmi důležitou roli, ale zároveň si každá rodina může vybrat, do jaké míry bude islám dodržovat. Míra zahalení ženského těla se tedy odvíjí spíše od tradice rodiny. Na základě vlastní zkušenosti bych doporučila, aby se turistky, které cestují od Ankary na východ, zahalovaly. Stačí sukně pod kolena, třičtvrteční kalhoty a trička s dlouhým rukávem. Pozor ale na výstřihy nebo krátká trička, ze kterých slečnám vykukují záda nebo boky, to je pro Turky velmi pohoršující. Záleží na vás, jestli si vezmete jejich kulturní zvyklosti k srdci. Ale pokud každý den uvidíte naštvané, někdy až nenávistné pohledy místních, myslím, že se radši oblečete. Ideální forma zahalení je ta jejich, sukně i šátky mají vyrobené z velmi lehkého materiálu, ve kterém se člověk téměř nepotí. A přivezete si i neobvyklý suvenýr.

5

Turecká kuchyně

Je velmi ostrá a možná právě proto jsou zvyklí dávat ke každému jídlu chléb. Jejich chléb je světlý, měkký a výborný, přirovnala bych ho k chuti našich rohlíků. Existuje ale i jiná varianta jejich chleba: jakési placky, které si vyrábí sama restaurace. Jako jídlo mají nejčastěji ostrou směs masa se zeleninou a jako přílohu rýži. Oblohu pak může tvořit feferonka, nakrájená cibule posypaná ostrým kořením nebo rajče. Turci milují kebab, který může mít mnoho variant, např. v sendviči nebo s rýží v restauraci. Aby je jejich speciality tolik nepálily, jedí k nim velmi často cacik (džadžik), tedy okurkový salát s bylinkami a smetanou. I jejich turecký med vypadá a chutná naprosto jinak než med, který jsme zvyklí vídat na českých poutích. Je měkčí a sladčí. Mají ale i řadu jiných sladkých dobrot, např. různé sladké preclíky a šátečky, které se prodávají každé ráno po ulicích. Rozhodně je co objevovat! Ale zároveň si rozhodně nezapomeňte české léky na střevní potíže, v Turecku vás zřejmě neminou.

Pokud nebudete bydlet v hotelu, připravte se na turecký záchod. Ten vás nepotěší zvláště, když vás zastihnou střevní potíže.

Dalším specifikem je, že do mešity nesmí chodit ženy, jsou určené pouze pro muže. Oficiálně mohou ženy, a to zahalené od hlavy až k patě, navštívit pouze mešity v Istanbulu, které tím vyhovují turistům. Někde vám před vchodem do mešity šátky a sukně půjčí. Ale pozor! I muži se musí do mešity zahalit, kraťasy nebo trička s krátkým rukávem jsou neuctivá. Na každé mešitě je potom papír se seznamem pravidel, jak se mají návštěvníci mešity chovat.

Kulturním šokem může být pravidlo, se kterým se na západě Turecka téměř nesetkáte, ale na východě je běžně dodržované. Je to absence doteků muže a ženy, ať už jsou to přátelé či manželé. Na veřejnosti se nesmí držet za ruku, objímat nebo líbat. Turci jsou zvyklí nechávat si důvěrné dotyky na doma. S osobami stejného pohlaví ale dotyky zakázané nejsou. Takže můžete vidět muže, jak se hladí po ramenou, nebo ženy, které se hladí po vlasech.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.