Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nakupovat a neprodělat v Turecku?

07. Červenec 2019

Plánujete dovolenou v Turecku? Pak si určitě budete chtít pro sebe a pro své blízké přivézt nějaký ten pěkný suvenýr. Protože je Turecko arabskou zemí, musíte počítat s tím, že pro každého obchodníka je prodej zboží téměř rituálním obřadem. Zatímco my Evropané jsme zvyklí na obchody s pevně stanovenými cenami, které vidíme hned na první pohled. V Turecku je to jiné, tam je obchod založen na smlouvání. Zatímco obchodník bude chtít získat za své výrobky co nejvíce, Vaším cílem bude zaplatit co nejméně. Níže najdete pár tipů, jak správně smlouvat.

Co je potřeba

Dobré nervy :-)

1

Nikdy se nesnažte vypadat příliš bohatě. Pokud budete mít na ruce drahé hodinky, na krku několik zlatých řetězů a na sobě drahé značkové oblečení, je velmi pravděpodobné, že za zboží, které budete chtít koupit, zaplatíte více než někdo jiný z Vašeho hotelu, který na tržiště přijde v ošoupaných teniskách a levném oblečení z východu. Cílem každého tureckého obchodníka mít z Vás co největší užitek a podle prvního dojmu často nastaví také výši ceny, na které začíná smlouvat. Proto platí, čím bohatěji budete vypadat, tím více za zboží zaplatíte.

2

K samotnému smlouvání přistupujte uvážlivě, s chladnou hlavou a s dostatkem času. Obchodování je v Turecku skutečně rituálem, a pokud nebude mít prodavač v obchodě další zákazníky, může se stát, že nákupem několika málo suvenýrů strávíte i půl hodiny. Často Vám obchodník nabídne čaj. Ten Vás nezavazuje něco si koupit, jedná se o typickou místní pohostinnost.

3

Nikdy na sobě nedejte znát, že se Vám nějaké zboží líbí a že o něj máte skutečný zájem. Jestliže prodavač pozná Váš zájem, bude se snažit cenu navýšit a nebude ji chtít příliš snížit. Snažte se proto ovládat svá gesta a nespoléhejte se na to, že Vám prodavač nebude rozumět, když se spolu budete bavit česky. Ty tam jsou doby, kdy prodavači ovládali základy angličtiny a němčiny. Dnes mnoho z nich zná i hodně z jiných jazyků.

4

Co se týká samotného smlouvání, je velmi pravděpodobné, že prodávající navýší cenu na čtyř- až pětinásobek běžné ceny. Vaším úkolem je naopak nabídnout co možná nejnižší cenu. Pozor: nikoliv však cenu, kterou jste ochotnit zaplatit. Tímto totiž teprve začíná smlouvací rituál a Vy se krůček po krůčku musíte dopracovat k ceně, kterou chcete za zboží dát. Přihazujte pomalu, prodavač bude zajisté pomalu snižovat. Mezitím se Vás zeptá na to, jak je v Čechách, jak dlouho jste v Turecku, zda-li jste v Turecku poprvé apod. Na druhou stranu se bude snažit Vám vlichotit do přízně informacemi o své zemi a své rodině. Když už se trochu za neustálého se dohadování o ceně "vzájemně poznáte", přijde na řadu něco nečekaného. Najednou si prodavač začne stěžovat, že má doma sedm dětí, nemocnou matku, strýčka a kdoví koho ještě. Že už cenu nemůže více snížit, protože by neměl za co zaplati jídlo či jejich léčení. Poslechněte si ho, ale nevěřte mu. V 99 % případů to není pravda.

5

Pomalu se začínáte přibližovat k nějaké již rozumné ceně a prodavač odmítá jít dále s cenou dolů. Slušně mu poděkujte, řekněte, že za takovou cenu nemáte o zboží zájem a vydejte se k odchodu. Jakmile překročíte práh jeho obchodu, určitě Vás zatáhne do obchodu zpátky a bude souhlasit s poslední Vámi navrhovanou cenou. Pokud stále bude překračovat hodnotu zboží, smlouvejte dále, snažte se znovu odejít. Nakonec se určitě domluvíte. A ať sehraje na konci obchodník sebevětší divadlo, věřte, že nikdy Vám neprodá zboží pod jeho nákupní cenou.

Autor: Silvie
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít Filipíny | rady
Jak si užít Filipíny | rady. Ostrovní stát Filipíny se rozkládá na více než sedmi tisících ostrovech v západním Pacifiku, neboli Tichém oceánu. F…
Jak nezabloudit v Thajsku | rady
Jak nezabloudit v Thajsku | rady. Thajsko je poměrně rozlehlá země se spoustou destinací. Do Thajska se můžete vydat s cestovní kanceláří, která…
Jak si užít Turecko | tipy
Jak si užít Turecko | tipy. Turecko rozkládá v Malé Asii a zčásti i v jihovýchodní Evropě. Mezi nejznámější letoviska na Turecké riviéře patří např. A…
Jak si užít Thajsko - informace
Thajsko se o turistiku stará dobře. Turistika znamená rychlý rozvoj. Po celém Thajsku jsou rozmístěny renomované cestovní kanceláře, poskytující rady,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.