Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit na grilování | rady a tipy

Jak se připravit na grilování | rady a tipy

Příprava na grilování | rady a tipy. Léto, to jsou prázdniny, dovolená, sluníčko, koupání a grilování. Nadšenci grilují celý rok, roční doba je nerozhodí, ale léto je hlavní grilovací sezona. Grilovat se dá téměř všude, třeba i v paneláku na balkoně. V prodeji je mnoho druhů grilů, od nejjednoduších na dřevěné uhlí, až po dražší plynové nebo elektrické, lávové, grilovací kameny. Dokonce jsem někde zahlédla i jednorázový gril do batohu na výlet. V článku najdete několik málo grilovacích rad a tipů.

Co je potřeba

- gril
- čas
- fantazie

1

Nejrozšířenějším způsobem je grilování na dřevěném uhlí. Uhlí se sežene téměř v každém obchodě nebo benzinové pumpě. Dřevěné uhlí se vyrábí karbonizací tvrdého dřeva, tzn. že se dřevo zahřívá na vysokou teplotu bez přístupu vzduchu. Uhlí se prodává i ve formě briket v papírovém balení o různé hmotnosti. Někdy se stane, že koupené dřevěné uhlí je navlhlé a špatně hoří. Stačí ho nechat několik dní na slunci vysušit. Uhlí se podpaluje klasicky papírem a dřevěnými třískami nebo koupeným podpalovačem. Uhlí je připraveno ke grilování, když celý jeho povrch zešedne a uvnitř žhne. Uhlí prohrabujeme, aby se stejnoměrně rozhořelo a nebyly v něm černé kousky.

2

Grilovat se dají různé druhy masa a uzenin. Maso se obvykle před grilováním marinuje, dnes se doporučuje jen asi hodinu až dvě před úpravou. Nejchutnější je maso alespoň s minimálním obsahem tuku (krkovice, libový bůček), masa příliš libová jsou suchá a tužší. Hodí se spíše na špízy, kdy se prokládají slaninou nebo uzeninou. Grilovat by se nemělo maso s kostí. U kosti je vždy větší riziko nepropečení. Opatrně také při grilování kuřecího masa, abychom neměli nepříjemné zdravotní potíže z nedostatečně upečeného masa. Tuk z masa by neměl kapat přímo na uhlí, vznikají zdraví škodlivé látky. Je lepší používat pod maso alobalové misky nebo mít gril s bočním zásobníkem uhlí.

3

Ke grilování se hodí také mořské i sladkovodní ryby. Ryba na grilu je snad nejlepší pochoutka spojená s létem. Ryby se vykuchají a grilují se vcelku. Vynikajícím pomocníkem je mřížka na rybu, do které se ryba vloží a při obracení se nerozpadá. .

4

Vegetariáni se také nemusejí akcím, kde se griluje, vyhýbat. Některé druhy zeleniny jsou upravené na grilu luxusní. Příkladem je opomíjený lilek. Nakrájený na plátky, potřený olivovým olejem, posypaný solí a dobromyslem je lahůdkový. Dobře se griluje cuketa, papriky, plněné brambory, kukuřice nebo česnek. Kukuřici zkuste ugrilovat v šustí (obal kukuřičného klasu). Rozhrňte na jedné straně listy, posypte ji solí a vložte plátek másla. Česnek se také griluje neloupaný. Rajčata ke grilování vybírejte masitá, s malým množstvím šťávy. Jsou to většinou soudková rajčata.

5

Experimentovat lze i s ovocem. Grilovaný ananas obalený cukrem je klasika. Co takhle banán s čokoládou? .

6

Ke grilovaným pochoutkám patří různé omáčky, dipy a dressinky. Vyzkoušejte meruňkovou omáčku s feferonkou, avokádo s česnekem a olivovým olejem, jogurtovou s bylinkami... Omáček je hodně, popusťte uzdu své fantazii a zkuste nějakou vymyslet. Nedá se nic zkazit.

7

Nesmíme zapomenout ani na koření a bylinky. Na grilovaná masa a zeleninu se hodí většina pěstovaných bylinek – rozmarýn, tymián, oregano. Zkuste i divoce rostoucí – mateřídoušku, česnáčkové květy, divokou šalvěj aj. Zelené koření se přidává i do jogurtových dresinků. Při sbírání bylinek v přírodě dejte pozor na jedovaté rostliny.

8
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ugrilovat šašlik z masa | recept
Jak ugrilovat šašlik z masa | recept
Jak ugrilovat šašlik z masa | recept. Šašlik je masový špíz oblíbený v zemích bývalého Sovětského svazu. Je to jídlo připravované v mnoha variacích z…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.