Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o pánské košile

24. Srpen 2020
Jak se starat o pánské košile

Pomačkané košile, špatně vyprané skvrny od potu na límečku nebo od mastného jídla – takto vypadající košile je bezesporu špatná vizitka každého muže. Zabránit tomu může jen dobrá péče o košile – šetrné praní, sušení, žehlení a uskladnění ve skříni. Následující tipy a triky přispějí k tomu, aby si košile udržely svěží vzhled, tvar i delší životnost.

1

Před praním košile se zaměřte na skvrny
Špinavou košili rozložte a prohlédněte ji. Časté jsou zašlé límečky, skvrny od potu na límečcích a v podpaží. Pokud se na límečku objevily i skvrny od krve po holení, čtěte návod co platí na svrny od krve. V podpaží se pak objevují skvrny od deodorantu. Zkontrolujte, zda na košili nejsou také skrvrny od jídla nebo nápojů, jako jsou džusy nebo červené víno. Pomůže také návod na skvrny od červeného vína. V oblasti pasu se podívejte, zda na košili není flek od opasku na kalhotách (mohou se objevit i stopy rzi od plechové přezky). Na skvrnu nalijte před praním speciální prací prostředek. Někdy pomůže obyčejný šampon, teplá voda a vydrhnutí v umyvadle.

2

Co dál? Prohlédněte obsah kapes, košili obraťte na rub a správně nastavte praní
Ujistěte se, že v kapse košile nezůstal nějaký předmět. Nejčastěji to bývá obyčejný papírový kapesník, na papíru zapsaná poznámka nebo bankovka, které udělají v pračce i na košili pěknou neplechu. Odepněte manžetové knoflíčky, nenechávejte rukáv přehnutý, narovnejte límečky a zapněte všechny knoflíčky (udrží se tvar košile). Vysouvací výstuhy límečků vyjměte. Košili obraťte narub. Důvodů je několik: knoflíčky chráníte před poškrábáním a opotřebováním (z bubnu pračky), umožníte, aby prací prášek působil přímo v podpaží a vnější strana košile zůstane déle bez žmolků.

Ujistěte se, že na pračce nejsou stisknutá tlačítka z předešlého praní. Ujistěte se, že buben pračky je vyčistěn, nezůstal v něm oděv (často to bývají ponožky) a že guma lemující buben pračky neskrývá nečistoty, které by mohly košili zničit. Bílé košile perte samostatně.

3

Praní košil
Praní košil není žádná věda: základem je podle barvy roztříděné prádlo, kvalitní prací prášek a přiměřeně zvolená teplota praní, popřípadě zvolený šetrný program praní. Ne každý prací prášek je vhodný pro bílé košile, proto si dobře pročtěte rychlý návod jak vybrat dobrý prací prášek. Nejlepší je, pokud si přečtete pokyny pro praní a žehlení na etiketě umístěné na rubu košile. Buben pračky naplňte do 2/3, aby se prádlo mohlo v pračce dobře pohybovat.

4

Jak správně košile sušit
Jestli sušit košili na skládacím sušáku, anebo na ramínku, to je věc diskuse. Obě varianty jsou ale k látce šetrnější než sušení v sušičce. Sušení na ramínku má výhodu v tom, že se košile méně pomačká, na košili také nezůstanou stopy po přehnutí nebo kolíčcích jako na sušáku a košili lépe zachová její přirozený tvar i po usušení. Lepší jsou ale široká ramínka plastová, dřevěná a drátěná ramínka jsou pro sušení košil nevhodná. Pro žehlení je ale důležité, jak dlouho košile sušit. Vlhčí košile se lépe vyžehlí (ozvlášť košile ze 100% bavlny).

5

Žehlení košile
Při žehlení košile se začíná límečkem. Žehlete při teplotě 150-200°C a to vždy od límečku směrem dolů. Podívejte se jak na to:

6

Uložení košile ve skříni
Košile se snažte neskládat, ale do šatníku je vždy věšet na ramínko. Používejte tvarovaná ramínka, pokud použijete univerzální ramínka, košile se podle nich vytvaruje a nebude vám už správně sedět. Pokud se na ramínka už košile nevejdou, složte je, ale do šuplíků a regálů je vždy dávejte úplně navrch. Jakmile na ně dáte nějaké další oblečení, košile se pomačkají.

Tipy

  • Pomačkání košil: Košile se velmi snadno pomačkají, tomu se nevyhnete. Ideální řešení je koupení košile s větší gramáží. Čím větší má košile gramáž, tím se méně se muchlá a mačká.
  • Střídání košil: Nejideálnějším nošením je jedna košile na jeden den. Šatník si vybavte větším množstvím košil a nesnažte se jednu košili nosit déle, je to na ní velmi vidět.
  • Pokud se často potíte a na košili zanecháváte nevzhledné koláče z potu, používejte neviditelná trika, která pot absorbují a zachrání košili. Dokonce i pod slabými košilemi není tento druh trička rozpoznatelný.

Varování

Před prvním nošením košili vždy vyperte. Zbavíte se tak chemikálií, kterými jsou košile napuštěné.
Pozor! Někteří muži si košile nejraději perou nebo žehlí sami. Ujistěte se, že přítel, manžel nebo kamarád nevyžaduje, aby si praní a žehlení košil zajistil sám.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak používat aviváž na praní | rady
Jak používat aviváž na praní | rady
Jak používat aviváž na praní | rady. Aviváž na praní nabízí skvělý způsob, jak se starat o své prádlo. Oblečení dodá svěží vůni a sníží jeho statickou…
Jak vyprat propisku z oblečení | rady
Jak vyprat propisku z oblečení | rady
Jak vyprat propisku z oblečení | rady. Propiska a čistý papír je krásná kombinace vzbuzující inspiraci. Menší inspiraci však vzbuzuje propiska na oble…
Jak prát boty v pračce | rady
Jak prát boty v pračce | rady
Jak prát boty v pračce | rady. Stačí, aby zapršelo, a zejména plátěné tenisky jsou k nepoznání. Skvrny od bláta či trávy ale nemusíte rovnou řešit v č…
Jak prát péřovou bundu | rady
Jak prát péřovou bundu | rady
Jak prát péřovou bundu | rady. Ve chvíli, kdy odzvoní zimním mrazům, je čas na uklizení teplého oblečení na dno skříně. Ještě před tím je ale potřeba…
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.