Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat v zemědělské technice? | rady

Jak se vyznat v zemědělské technice? | rady. Je tomu už dávno, co lidé přestali používat zvířata v zemědělství a nahradili jejich sílu technikou. Dnešní zemědělská technika udělala obrovský pokrok, kabiny strojů jsou mnohdy komfortnější než kabiny osobních automobilů. Zemědělská technika zahrnuje opravdu velkou množinu strojů. Chcete je umět poznat?

1

Rostlinná nebo živočišná

V první řadě můžeme rozdělit zemědělskou techniku podle toho v jaké oblasti pracuje. Samozřejmě, že některé stroje pracují jak v rostlinné tak v živočišné výrobě. Obecně platí, že spíše se setkáme se stroji z rostlinné výroby. Ale pro pořádek: v živočišné výrobě je nejvíce využit speciální stroj na krmení – tzv. krmný vůz. Má velkou korbu, kde je krmivo mícháno a projíždí kravínem a krmivo „zakládám“ kravám před čumáky. Krmný vůz může být buď samochodný nebo tažený.

2

Samojízdné stroje

Když se o stroji řekne, že je samojízdný je tím míněno, že má vlastní pohon a pohybuje se sám. Oproti tomu tažený stroj je takový, který je „agregován“ (spojen) s tahačem (například traktorem). Samojízdné stroje jsou tedy ty, co potkáme na komunikaci. Kromě traktoru to mohou být například sklízecí mlátičky, sklízecí řezačky nebo postřikovače.

3

Závěsná technika

Do této kategorie patří stroje spojené s tahačem. Jejich rozdělení je nejjednodušší podle práce, kterou vykonávají. Nejdříve je třeba zpracovat půdu. K tomu slouží podmítače, kypřiče, kompaktory či pluhy. Po zpracování půdy přichází na řadu setí. K tomuto účelu se používají secí stroje – jejich společným jmenovatelem je zásobník na osivo. Dále je třeba na porost aplikovat hnojiva a postřik. Takovou práci mají na starosti rozmetadla a postřikovače, které mohou být i tažené. Nakonec je na řadě sklizeň. Obilí či kukuřice se sklízí samojízdnými stroji, ale například k posečení trávy je možné použít i žací lištu připevněnou na traktor.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naladit TV Smíchov | rady
Jak naladit TV Smíchov | rady. Jak naladit TV Smíchov na set-top boxu nebo televizi s DVB-T tunerem? Naladit TV Smíchov lze i na satelitní televizi ne…
Jak se chovat u pohovoru | rady
Jak se chovat u pohovoru | rady.Chcete na svého budoucího zaměstnavatele zapůsobit? Víte, jak se tedy máte u pohovoru chovat? To, v jakém přijdet…
Jak vybrat školní batoh
Již brzy to vypukne! Ani jsme se nenadáli a dva měsíce prázdnin uběhly jako voda a před námi je další školní rok. Někoho čeká premiéra a někdo již je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.