Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si ulevit od bolesti zad přírodní cestou | rady a tipy

Jak si ulevit od bolesti zad přírodní cestou | rady a tipy

Jak si ulevit od bolesti zad přírodní cestou | rady a tipy. Bolesti zad umí pěkně potrápit. Častokrát bolest sama odezní, ale proč tomu nepomoci? Pokud máte záda bolavá, namožená nebo jste venku "profoukli", máme pro Vás zaručené rady, jak s bolestí zad zatočit. Rozhodně nemusíte užívat analgetika ani jiné chemické látky, poradíme Vám, jak si ulevit od bolesti zad přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Bolesti zad mohou mít různé příčiny, v první řadě je třeba se zamyslet nad správným držením těla při chůzi i sezení, pozor také na příliš těžkou kabelku či tašku nošenou často na jednom rameni či v jedné ruce. Při sedavém zaměstnání používejte vhodnou ergonomickou židli a přizpůsobte si rozložení věcí (např. monitoru, klávesnice, telefonu) na Vašem pracovním stole. Při zvedání těžkých předmětů je zase třeba dbát na správnou techniku. Pozor také na prochladnutí, které je častou příčinou bolesti zad, je třeba dbát na dostatečnou vrstvu oblečení obzvláště při pobytu ve studeném a vlhkém prostředí. Příčinou bolesti zad může být také obezita, která vede k ochabování svalů a k přetěžování páteře a kloubů.

2

Pokud Vás postihla akutní bolest zad, vyzkoušejte naše tipy z přírodní lékárny:

Koupel ze smrkového jehličí

Koupel ze smrkového jehličí uvolňuje svaly a zbaví Vás bolesti páteře. Stačí když 1 kilogram smrkového jehličí povaříte zhruba 10 minut v 5 litrech vody a odvar poté přecedíte přímo do koupele. Koupel by měla trvat 15-30 minut a měla by mít teplotu 38-45°C. Dopřávejte si ji minimálně jednou týdně.

3

Koupel v Epsomské soli

Epsomská sůl uvolňuje nervový systém, utišuje bolest zad a končetin, uvolňuje svalové napětí, regeneruje svaly a detoxikuje tělo. Koupel v teplé vodě by měla trvat kolem 30 minut, do vany přidejte asi 400 g Epsomské soli. Po koupeli nejméně hodinu odpočívejte.

4

Třezalkový olej

Třezalkový olej (vyrobený naložením čerstvých květů třezalky do kvalitního za studena lisovaného oleje alespoň na 6 týdnů) odstraňuje bolesti páteře a dokáže uvolnit a regenerovat meziobratlové ploténky. Třezalkový olej je vhodný pro masáž zad nebo si nechejte třezalkovým olejem namazat páteř a její okolí či jiné bolavé místo a zakryjte jej igelitem či potravinářskou fólií a ručníkem. Obklad nechte působit alespoň 2 hodiny, během kterých pouze relaxujte.

5

Bezinkový likér

Bezinkový likér pomáhá při migréně, zánětech nervů, bolestech páteře či ischiasu. A jak ho vyrobit?

Asi 4 kg zralých čerstvých bezinek otrhaných ze stopek a dobře omytých zalijeme takovým množstvím vody, aby byly všechny kuličky ponořené. Přidáme 2 bio citrony nakrájené na kolečka a 5 ks hřebíčku a vodu přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut a poté bezinky přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Do přecezené šťávy přidáme asi 2 kg třtinového cukru a 4 lžíce instantní kávy rozmíchané s trochou vody. Šťávu s cukrem a kávou povaříme dalších 15 minut na mírném ohni za stálého míchání. Po vychladnutí na pokojovou teplotu přilijeme do šťávy 1 litr vodky či rumu, promícháme a plníme do uzavíratelných vyvařených lahví. Lahve s likérem skladujeme nejlépe v lednici. Každý večer před spaním užíváme 1 malou skleničku likéru.

6

Obklad z listí černého bezu

Čerstvé listy černého bezu rozklepeme paličkou nebo rozmixujeme na kaši a přikládáme na bolestivá místa, kde obklad můžeme nechat působit i několik hodin či přes noc. Působí na ischias, zbavuje bolesti namožených svalů, šlach a kloubů a končetin postižených revmatismem.

7

S bolestí zad se často setkáváme také v těhotenství. V tom případě můžeme doporučit masáž třezalkovým olejem, který zároveň předchází vzniku strií. Teplá, nikoliv horká koupel v Epsomské soli je možná, ale raději ji prokonzultujte se svým lékařem. Zkuste si na postižené místo přiložit ohřívací lahev, teplo může pomoci ulevit od bolesti.

Tipy

Jako prevenci i jako součást léčby je vhodné zařadit do Vašeho volného času pravidelně sport, např. plavání skvěle procvičí všechny svaly. Nepřehánějte to však se zátěží, bolest by se mohla také zhoršit.

Varování

  • Při neustávající nebo velké bolesti navštivte lékaře. Pozor si dejte zejména, pokud bolest cítíte i v klidovém stavu nebo během spánku a také pokud máte zvýšenou teplotu, mohlo by se jednat o zánětlivé onemocnění.
  • Bezinky v syrovém stavu pozřené ve velkém množství mohou způsobit nevolnost či podráždit žaludek, proto je potřeba zalít je před konzumací vařící vodou nebo je jemně povařit, usušit či naložit do alkoholu.
  • Po masáži třezalkovým olejem se neopalujeme, třezalka může způsobit fotosenzibilitu.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít heřmánek pravý
Jak využít heřmánek pravý
Jak využít heřmánek pravý | rady a tipy. Heřmánek pravý je jedna z našich nejznámějších bylinek. Víte však, na co všechno se dá použít? Nejznámější lé…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Jak využít marocký jíl | rady a tipy
Jak využít marocký jíl | rady a tipy
Jak využít marocký jíl | rady a tipy. Koupelna často bývá přeplněná nejrůznějšími kosmetickými prostředky. V našem článku vám ukážeme, že je možn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.