Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Bern ve Švýcarsku

19. Červen 2019
Jak si užít Bern ve Švýcarsku

Bern je město, které má neopakovatelnou atmosféru. Jakmile do něj zavítáte, nebude se vám chtít zpět. Není to typické velkoměsto a možná právě tím si vás získá. Čistá švýcarská příroda i ekologické nadšení vás dostane i uprostřed hlavního města, stejně jako malebné výhledy na hory v dálce nebo prohlídky historických památek. Bern je synonymem pro relaxaci, přátelskost, pohodu, čistotu a uvědomělost. Poradíme vám, co zajímavého můžete v tomto nádherném švýcarském městě dělat.

1

Vylezte na horu Gurten

Hora Gurten se tyčí nad městem Bern a bez problému se tam dostanete městskou hromadnou dopravou. Nahoru se můžete sice vyvést lanovkou, ale mnohem větší zážitek je si udělat procházku delší trasou kolem hory, která stoupá pozvolna, a to přes vesničku Gürtendorfli, kde můžete vidět domky celé ze dřeva nebo krávy pod slunečníkem (toho jsem skutečně byla svědkem). Na vrcholu hory se vám před očima otevře výhled na celou okolní krajinu. Nejen na Bern, ale na celé okolí. Na Gurtenu najdete samozřejmě restauraci, atrakce pro děti, divadlo, rozhlednu, ale vrchol Gurtenu je tak prostorný, že ho pokrývá i park, kde si lidé rádi odpočinou anebo se opalují na trávě. Hora je vysoká asi 864 metrů a v zimě se na ní i lyžuje.

2

Prohlédněte zajímavá místa

Bern přezdívaný jako město kašen a květin se pyšní nádherným orlojem Zytglogge, kde se dávají jeho figurky každou hodinu do pohybu, ale i univerzitou a významnými muzei (např. Muzeum umění s největší sbírkou Paula Klee, Historické muzeum, Švýcarské muzeum pušek, Švýcarské alpské muzeum, Muzeum komunikace). Nevynechejte rozhodně ani Einsteinův dům, kde napsal svou teorii relativity, nebo Botanickou zahradu. Nad městem se tyčí také budova Spolkového parlamentu Bundeshaus, nebo chrám sv. Vincence. Středověká podloubí a průchody s mnoha obchůdky tvoří zhruba 6 km dlouhou nákupní promenádu. Není divu, že bylo historické centrum města zapsáno r. 1983 na seznam památek UNESCO.

3

Zaplavejte si zdarma přímo v Bernu

Bern nabízí hned několik koupališť, která jsou jeho obyvatelům i turistům dána k dispozici zcela zdarma. Na koupališti přímo pod budovou parlamentu se můžete koupat nejen v několika bazénech, ale jsou tu vybudované i vstupy do řeky Aare, která svou čistotou a průzračností láká nejednoho turistu. Je sice o pár stupňů studenější než voda v bazénu, ale nabízí mnohem více než obyčejný bazén. Například nechat se unášet vodou, nebo si zkusit zaplavat proti proudu, to jsou zážitky, kterým málokdo odolá.

4

Kochejte se švýcarskou přírodou

Švýcaři jsou velmi pečliví a svědomití, co se týče ochrany přírody a čistoty prostředí. I na výše zmiňovaném koupališti si vyzvednete přenosný, do země zapíchnutelný popelník, do kterého odkládáte popel z cigarety a nedopalky. Všude je k dispozici spousta odpadkových košů a funguje to úžasně, prostředí je opravdu čisté. Čistá řeka Aare, která si svou azurově modrou vodou získává pozornost fotografů možná častěji než historické památky, upravenost a čistota ulic, květiny a zeleň, které obklopují město snad více než budovy, to odlišuje Bern od ostatních hlavních měst. Kdekoliv také najdete dostupná kola, která si můžete půjčit na čtyři hodiny zdarma.

Tipy

Švýcaři jsou prostě jiní. Jsou vstřícní a přátelští k turistům i mezi sebou navzájem, mají respekt k ekologii, milují přírodu a svou vlast. Jsou to lidé, kteří vášnivě diskutují o potenciálním vstupu do Evropské unie. Jsou to lidé, kteří mluví plynně třemi až čtyřmi jazyky a často se učí ze záliby i další. Jsou to lidé, kteří pomáhají dobrovolně a nezištně, preferují bioprodukty a jsou celkově někde úplně jinde než celý zbytek Evropy. Je nutné chvíli s nimi žít, abyste získali jejich náhled na svět, ale pak je nepřestanete obdivovat.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak objevit vodopády v Krkonoších | tipy
Jak objevit vodopády v Krkonoších | tipy
Jak objevit vodopády v Krkonoších | tipy. Krkonoše jsou naším nejvyšším pohořím. Ve srovnání s velehorami jde vlastně jen o pohoří, ale my je máme rád…
Jak poznat moravské sopky | rady
Jak poznat moravské sopky | rady
Jak poznat moravské sopky | rady. Pět sopek se doslova „na pětníku“ nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Některé jsou nápadné, jiné lze v k…
Jak poznat Berlín | tipy
Jak poznat Berlín | tipy
Jak poznat Berlín | tipy. Poznání Berlína, hlavního města Německa, není jen otázkou turistickou. Sousedství s Německem v historii významně ovlivnilo s…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…