Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít dovolenou v severských zemích | tipy

Jak si užít dovolenou v severských zemích | tipy. Island, Švédsko, Norsko a Irsko jsou nejvyhledávanějšími zeměmi pro tzv. severskou turistiku. Každá z nich se může pochlubit jinými památkami a zajímavostmi. Dobrým vodítkem je určitě označení UNESCO, ale vybírat můžete i z méně známých turistických atrakcí.

Co je potřeba

chuť cestovat

1

Kdy se vydat do severských zemí? Nejvhodnějším obdobím pro dovolenou v severní Evropě je období od května do září. Květen a červen jsou období nejsušší, v červenci a srpnu je na severu zase nejtepleji. Výlety do vnitrozemí plánujte až od poloviny června, jen tak budete mít jistotu, že jsou všechny cesty již otevřeny.

2

Dovolená na Islandu

Zájezdy na Island jsou turisty vyhledávané především pro jeho jedinečnou přírodní krásu. Vulkanicky aktivní ostrov se může pochlubit celou řadou tryskajících gejzírů, výronů horkých plynů nebo lávových polí. Ne nadarmo se Islandu přezdívá „země ohně a ledu“. Geotermální energii zdejší obyvatelé využívají opravdu vynalézavě. V každém městě najdete proto aspoň jeden koupací bazén. Nezapomeňte si proto plavky. Najdete tu i dvě památky UNESCO: Národní park Þingvellir a sopečný ostrov Surtsey. 

3

Zájezdy do severní Skandinávie

Severní Skandinávie je souhrnné označení pro turisticky oblíbené země Norsko a Švédsko. Turistická lákadla i charakter krajiny jsou velmi podobné. Hlavním magnetem je kouzelná arktická příroda. Rozeklaná horská pásma, divoká stáda sobů, úchvatné fjordy a hlavně nedotčené úseky původní krajiny přitahují do těchto oblastí stále více turistů.

4

Poznávací zájezdy Norsko

Norsko může zvídavým turistům nabídnout celou řadu památek UNESCO, ať už přírodních nebo zbudovaných lidskýma rukama. Mezi ty nejzajímavější určitě patří např. přístaviště Bryggen s tradičními dřevěnými domy, Dřevěný sloupcový kostel Urnes stavkirke poblíž Lustafjordenu, Struveho geodetický oblouk nebo Fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord v jihozápadní části země.

5

Poznávací zájezdy Švédsko

Ani Švédsko nezůstává v seznamech UNESCO pozadu. Prohlédnout si tu můžete například poloostrov Kvarken s nedotčenou původní krajinou, Skalní obrazce v Tanum z doby bronzové nebo oblast Laponska, které patří napůl do dědictví kulturního a napůl do dědictví přírodního.

6

Poznávací zájezd Irsko

Irsko nazývané zelený nebo také smaragdový ostrov je unikátní jedinečným charakterem své krajiny. Národní parky, horská jezera, strmé útesy, národní parky. To všechno je Irsko. Ale také útulné hospůdky s irskou hudbou, whiskey a pivem Guinness. A komu by to ještě nestačilo, může navštívit dvě nádherné památky patřící pod ochranu UNESCO: Archeologické naleziště v údolí řeky Boyne a ostrov s klášterním komplexem Skellig Michael.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat moravské sopky | rady
Jak poznat moravské sopky | rady. Pět sopek se doslova „na pětníku“ nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Některé jsou nápadné, jiné lze v k…
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Jak trávit dovolenou ve Splitu | tipy
Jak trávit dovolenou ve Splitu | tipy. Split je nádherné město ve střední Dalmácii v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře. Je to druhé největší město…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.