Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Wales

26. Září 2019

Wales je velmi atraktivní země, kterou tvoří pohoří na severu, kopce a údoli s hrady ve vnitrozemí, rybářské vesničky, útesy a pláže na pobřeží. Velšané jsou velmi pyšní na své legendy, písně i poezii.

1

Údolí Wye: Je nádherné hustě zalesněné údolí tvořící hranici mezi Anglií a Walesem. Můžete se zde procházet po zbytcích prastarého Offova valu. Také se můžete projet kolem řeky. Hrad Chepstow se tyčí nad řekou Wye, je to nejstarší hrad v Británii. V městečku Tintern se nacházejí zbytky kláštera Tintern Abbey. Najíst se můžete v prastaré hospůdce Brockweir Inn.

2

Cardiff a údolí: Cardiff je hlavním městem Walesu. Dříve tu byly doly, které jsou dnes uzavřené, zátoka Cardiff Bay se stala místem zábavy a odpočinku, najdete zde nové bary, restaurace i luxusní ubytování. V městě je proslule známý Cardiff Castle, postavený v letech 1867-1875. Poté můžete navštívit radnici City Hall, na jejíž 60 m vysoké kopuli je umístěn drak. Severně od Cardiffu jsou údolí, kde se těžilo uhlí a železná ruda. Navšivte muzeum Big Pit Mining Museum, kde se dozvíte o životě horníků.

3

Pembrokeshirské pobřeží a poloostrov Gower: Národní park na tomto pobřeží zahrnuje divokou přírodu. V nejzápadnějším místě poloostrova se nachází St. David´s, nejmenší město a zároveň jedno z nejkrásnějších. Mezi nejlepší z turistických stezek podél pobřeží a v národním parku Pembrokeshire Coast Natioanl Park patří 6-ti km dlouhá okružní procházka, která začíná ve Whitesands Bay. Další 6-ti km procházka vede kolem St. Govan ´s Head, během níž můžete navštívit krásná liliová jezírka u Bosherstonu. Poloostrov Gowe je 30 km dlouhý a pouze 8 km široký. Jeho pláže jsou považovány za nejkrásnější v Británii.

4

Střední Wales: Tato oblast je divoká a opuštěná, ideální krajina pro pěší turistiku. Stará městečka a vesnice jsou daleko od sebe. Pohoří Brecon Beacons tvoří jádro národního parku Brecon Beacons National Park. Napříč pohořím vede několik stezek pro koně i pěší turisty. Black Mountains se rozkládají na severovýchod. Prozkoumání potrvá minimálně dva dny. Vydejte se do zničehého kláštera Llanthony Priory, který se nachází v údolí Vale of Ewyas. Nevynechejte ani městečko Hay-on-Wye, které je plné antikvariátů. Nedaleko Welshpoolu stojí jeden z nejkrásnějších klášterů Powis Castle. Vydejte se do přímořského městečka Aberystwyth, které se nachází uprostřed obrovského zálivu Cardigan. Sídlí zde University College of Wales, National Library of Wales a Welsh Language Society.

5

Snowdonia: Je národní park o rozloze 2142 km2. Je to oblast turistů a horolezců. Na území parku se nachází vesnice Blaenau Ffestiniog, ve které se zpracovávala břidlice. Můžete se zúčastnit prohlídky jeskyní Llechwedd Slate Caverns, kde budete sledovat, jak se oddělují břidlice. 18 km severně je vesnice Betws-y-Coed, odkud začíná mnoho horských stezek. Horolezeckým centrem je Capel Curig, odkud je krásný výhled na pohoří Glyders a Carneddau. Ale skutečným klenotem je hora Snowdonia. Na ní se dostanete od ubytovny Pen-y-Pass Youth Hostel, je dlouhá 13 km, můžete se také nechat vyvézt nahoru vláčkem Snowdon Mountain Railway.

6

Portmeirion a poloostrov Lleyn: Portmeirion je vesničkou fantazie, nachází se na soukromém poloostrově. Leží na samém začátku 48 km dlouhém poloostrově Lleyn. Na jižním pobřeží jsou letoviska Abersoch, Pwllheli a Criccieth. Na konci poloostrova se otevírá zátoka Pekelná tlama, neblaze proslulá vraky lodí.

Autor: Luna
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.