Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně používat saunu a páru| rady

Jak správně používat saunu a páru| rady

Jak správně používat saunu a páru| rady. Naučte se správně používat saunu a páru – prospějete svému tělu. Pravidelná návštěva finské sauny nebo páry by si v dnešní době plné stresu, nadváhy a dalších civilizačních chorob zasloužily své místo v našem harmonogramu. Mají totiž pozitivní vliv na lidské zdraví i psychiku.

1

Sauna a pára pracují na podobném principu, kdy je lidské tělo vystaveno extrémně vysoké teplotě. Rozdíl mezi nimi je ve výšce teploty a především v relativní vlhkosti. V sauně se teplota pohybuje mezi 80 a 100 stupni Celsia a relativní vlhkost mezi 8 až 12 procenty. V páře je pak teplota nižší, takže v ní můžete zůstat delší dobu, a pohybuje se mezi 43 až 46 stupni Celsia, relativní vlhkost vzduchu dosahuje až 100 procent.

2

Pára je díky nižším teplotám a vysoké vlhkosti vhodná především pro astmatiky, pacienty s onemocněním dýchacích cest a při revmatických potížích. Blahodárné účinky má ale sauna a pára pro všechny. Pravidelné návštěvy odvádí z těla stres a nervozitu, regenerují svaly, vazy a klouby, posilují imunitu a dokonce pomáhají potlačovat nespavost. Zlepšuje se krevní oběh, kůže se zpevňuje. Díky otevírání pórů, které odvádí škodliviny z těla, se detoxikuje organismus.

3

Do sauny nechoďte příliš najedení nebo naopak hladoví. Před vstupem se umyjte a usušte, urychlíte tak pocení. Do sauny vstupujte nazí, ale ideálně s ručníkem, na který si lehnete. Snažte se saunovat v horizontální poloze. Délka pobytu v sauně by měla být zhruba půl minuty.

4

Nezbytnou součástí saunového rituálu je osprchování studenou vodou a poté ochlazení v ledovém bazénu, díky kterému se prokrví pokožka. Po zchlazení doporučujeme před dalším saunováním odpočinek na lehátku, aby si tělo odpočinulo. Zopakujte celý proces třikrát a na saunu si vyhraďte čas jednou v týdnu. Další zásadou správného saunování je pravidelné doplňování dostatečného množství tekutin.

5

Dnes si návštěvu sauny nebo páry může dopřát téměř každý. Na výběr jsou infrasauny, parní sauny, finské sauny, solné sauny a další. Infrasauny jsou mnohem intenzivnější, a proto byste měli doplňovat tekutiny i v jejím průběhu, strávit v kabince byste měli zhruba půl hodiny, omyjte se vlažnou vodou a saunování neopakujte. Před návštěvou nového typu sauny se přesvědčte, že víte, jaký je správný proces, jinak vám tento zážitek přinese spíše problémy než užitek. Výhody správného saunování jsou ale nedocenitelné!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst | rady a tipy. Jarní půst dodržovali v době před Velikonocemi již naši předkové. Dnes se již v zimě stravujeme jinak než v d…
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…
Jak využít modřín opadavý
Jak využít modřín opadavý | rady a tipy
Jak využít modřín opadavý | mast z modřínové pryskyřice, náhražka medu z mladých modřínových výhonků, odvar z modřínové kůry. Modřín opadavý (latinsky…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.