Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat domácí rajčatový protlak | recept

27. Září 2023
Jak udělat domácí rajčatový protlak | recept

Recept na domácí rajčatový protlak. Rajčatový protlak sice můžeme koupit i v každém venkovském obchůdku s potravinami, ale není nad to, když na přípravu „rajských jídel“ můžeme použít domácí rajčatový protlak. Domácí rajčatový protlak je prostý všech „eček“, dobře víme, jaká rajčata jsme použili, známe přesně jeho stáří. Jak udělat domácí rajčatový protlak? Recept čtěte dále.

Co je potřeba

Rajčata Kuchyňské vybavení, sporák

1

Domácí rajčatový protlak se vyplatí dělat, když máme dost rajčat. Můžeme být sami pěstiteli, nebo mají nadúrodu naši příbuzní či známí. Nebo cena rajčat v sezoně spadne tak nízko, že neodoláme nabídce trhu. Protože se nízká cena někdy váže na nákup celé bedýnky a je třeba rajčata rychle a účelně zpracovat, je výroba domácího rajčatového protlaku jedním z řešení.

2

Domácí rajčatový protlak je zahoustlý protlak ze dobře zralých, většinou už měkkých rajčat. Zahuštění se dosáhne pouhou kondenzací – nepřidávají se žádná zahušťovadla. Domácí rajčatový protlak je jedno druhový – nepřidáváme do něj žádnou jinou zeleninu (na rozdíl od kečupů, čatní a podobně).

3

Domácí rajčatový protlak nijak nekořeníme, a to proto, aby jeho další použití bylo univerzální a aby měl domácí rajčatový protlak pouze chuť rajských jablíček. Potom jej můžeme použít třeba na přípravu míchaných nápojů, právě jak jako při přípravě slaných jídel, která dochutíme podle konkrétního předpisu (rajská omáčka, rajčatová polévka, domácí pizza a podobně).

4

Rajčata přebereme, špatná (plesnivá a nahnilá) vyřadíme. Plesnivá ani shnilá rajčata nepoužíváme k ničemu, ani na protlak. Omyjeme je a opláchneme pod tekoucí vodou. Na rajčatech může být zemina, prach a dále na mohou být zbytky postřikových látek, které používají i amatérští pěstitelé, proto je nutno omýt je opravdu pečlivě.

5

Rajčata nakrájíme na menší kousky. Dáme do kastrolu. Podlijeme asi decilitrem vody – než rajčata pustí vlastní šťávu, mohla by se připalovat. Pod pokličkou rajčata dusíme, až jsou docela rozvařená. Občas zamícháme ode dna, ale opatrně, aby nám vřelá šťáva nestříkala na ruce. Při dušení můžeme mít sporák zapnutý na vyšší stupeň.

6

Kastrol s rozdušenými rajčaty odstavíme a necháme trochu zchladnout (aby se nám pak lépe pracovalo). Přes husté síto rajčata propasíruje. Tím oddělíme jádra, slupky a příliš tuhé části plodů. Na pasírování je vhodné ostré kovové (nerezové) síto. K pasírování rajčat používáme vařečku nebo vhodnou „pracovní“ lžíci.

7

Propasírovanou rajčatovou hmotu dáme znovu do širokého kastrolu, znovu uvedeme do varu, zmírníme plamen a necháme bez pokličky odpařovat. Občas zamícháme. Jestliže máme čistý kastrol nebo nádobu s teflonovým nebo titanovým povrchem, připálení moc nehrozí. Zelenina se nejvíc připaluje, když v ní je cukr nebo jiné přísady, což při výrobě domácího rajčatového protlaku nepoužíváme.

8

Dostatečně zahoustlý domácí rajčatový protlak nalijeme pomocí trychtýřku (nálevky) do dobře vypařených zavařovacích sklenic. Je dobré zvolit různé velikosti, abychom později vždy otevřeli jen jednu sklenici – větší na omáčku, třídecové na polévku, dvoudecové na potírání těsta na slaný koláč – a podobně. Když bychom domácí rajčatový protlak z již otevřené sklenice hned nespotřebovali, začal by se kazit, a to i chladničce (nejsou v něm konzervanty).

9

Domácí rajčatový protlak na závěr sterilizujeme, a to asi půl hodiny při teplotě 80 stupňů Celsia. Vychladlé sklenice opatříme štítkem s názvem produktu a s datem výroby (aby se nám nepletl s kečupem nebo nějakým džemem). Sklenice s domácím rajčatovým protlakem skladujeme v tmavé a chladné místnosti (sklep). Kontrolujeme jejich stav a spotřebujeme je nejpozději do roku.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat rajčatový protlak | recept
Jak udělat rajčatový protlak | recept
Rajčatový protlak | osvědčený recept. Rajčatový protlak je polotovar, který se v domácnosti vždy hodí. Rajčatový protlak lze konzumovat hned, ale je o…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.