Přejít k hlavnímu obsahu

Jak urychlit hojení ran

Jak urychlit hojení ran

Jak urychlit hojení ran | rady a tipy. Rozbili jste si koleno, odřeli loket nebo se řízli při krájení chleba? S většinou drobných ran si poradíte sami, a to dodržováním několika základních kroků. Jak urychlit hojení ran? Poradíme vám níže.

Co je potřeba

Dezinfekce, mýdlo, bylinky, hydrogely

1

Dezinfekce a hygiena

Prvním krokem k rychlému zahojení je důkladné omytí postiženého místa čistou vodou s případným přídavkem mýdla a vydezinfikování rány. Zároveň se pomocí pinzety zbavte ulpělých tuhých částí jako je písek, kamínky apod.

Vyčištěnou ránu překryjte buď náplastí, nebo sterilním obvazem a pravidelně kontrolujte její stav. Pokud se zranění postupně hojí a zaceluje, naopak k němu pusťte vzduch, čímž celý proces hojení podpoříte.

2

Hydrogely

Ozdravnému procesu napomáhá také aplikace hydrogelů, které zabraňují rozvinutí sekundární infekce. Hydrogel zraněné místo hydratuje, udržuje v něm vlhkost a podporuje granulační proces hojení.

3

Strava

Strava bohatá na bílkoviny, vitaminy, zinek a železo hraje při hojení významnou roli. Obzvláště bílkoviny jsou pro výstavbu nové tkáně potřeba.

4

Bylinky

Na lehčí popáleniny a odřeniny se dají aplikovat také různé bylinné masti a odvary.

  • Pomoci může odvar z kopřiv nebo z heřmánku, který má antiseptické vlastnosti, takže zabraňuje množení mikroorganismů.
  • Měsíček, obzvlášť v podobě masti, se také hodí na poškozená místa, jelikož působí hojivě a má regenerační účinky. Obsahuje léčivé terpeny a steroly a můžete ho použít také na popáleniny mírnějšího stupně.
  • Aloe vera rovněž patří mezi léčivé rostliny. Čistý gel se doporučuje pro domácí léčbu nejrůznějších odřenin, hůře se hojících ran a zároveň na boláky způsobené štípnutím hmyzu.
  • Dalším skvělým pomocníkem je propolis, kterým se dá rána potřít. Regeneruje kůži a působí antisepticky.

Varování

  • Pokud však rána neustále krvácí, pak bude nejspíš potřeba vyhledat lékaře, protože stehům se nevyhnete. K doktorovi zajděte i v případě, že se rána podebrala nebo začala hnisat.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…