Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat teploměr? | bezkontaktní infra teploměr

Snad každý měl již někdy v životě teplotu. Jediný způsob, jak zjistit, že skutečně není něco v pořádku a váš organismus si bude potřebovat odpočinout, byl donedávna klasický rtuťový teploměr. V současné době je však prodej těchto teploměrů již zakázaný. Rtuť je jedovatá a zatěžuje životní prostředí. Na trhu však není problém najít mnoho jiných alternativ, jak si změřit tělesnou teplotu.

 

1

Měření teploty bez stresu

To, že si malé děti při chřipce nerady měří teplotu, zná snad každý rodič. Na trhu však nyní slaví velký úspěch takzvané bezkontaktní teploměry.

Tyto teploměry jsou přesné, rychlé a hlavně jimi dlouho nikoho neobtěžujete. Změření teploty trvá maximálně tři sekundy. Využívají technologie takzvaného zpětného rozboru infračerveného paprsku, a díky tomu změří teplotu i ze vzdálenosti 5 až 8 centimetrů.

Asi nejpřesnějšího měření dosáhnete, pokud teploměr zaměříte na oblast čela či v uchu. V tom případě je přesnost měření takřka 100%. Na jiných místech na těle se může teplota rozcházet až o jeden stupeň. Velkou výhodou je také materiál. Rozhodně vybírejte ty z plastu, nemusíte se bát, že se při pádu rozbijí, jako ty staré skleněné. Ani pořizovací cena není nijak závratná. Najdete přístroje, které stojí něco málo přes pět set korun, ale také teploměry, u kterých cena dosahuje téměř patnáct set korun. V čem se potom ale liší?

2

Na co paměť?

U dražších přístrojů je samozřejmě i více funkcí a větší displej. Skvělou funkcí, kterou bezesporu oceníte, je i paměť teploměru. Během nemoci tak můžete pozorovat a vyhodnocovat stav vaší tělesné teploty. Do paměti teploměru se tak automaticky uloží až 32 posledních měření. Vše se zobrazí na digitálním displeji. I tím se mnohé teploměry liší. U těch dražších a také větších je součástí vybavení i několikařádkový displej, kde uvidí velké číslice i starší lidé. Pokud máte navíc malé dítě, vybírejte ty teploměry, jež mají speciální zvukový signál, který se ozve v případě horečky.

3

Jaké typy teploměrů lze koupit?

Bezkontaktní teploměry se dají sehnat ve tvaru měřící "pistole". Skenovací teploměry, které se využívají zejména pro měření teploty z čela nebo ucha, mají speciální tvar. Tyto teploměry jsou zakončeny oblým a drobným čidlem, které lze snadno přiložit do ucha.

Pro nejmenší děti jsou v nabídce bezkontaktní teploměry v podobě dudlíku. Cena digitálních teploměrů v podobě dudlíku se pohybuje v rozmezí 200-500 korun. Teploměry jsou vybaveny ochranným krytem a baterií. Na konec měření teploty upozorňuje zvukový signál. Dudlíky lze vydezinfikovat.

U některých teploměrů výrobci garantují až 40 000 měření na jednu baterii. Mnohé teploměry obsahují doplňující funkce jako měření pokojové teploty nebo zobrazení aktuálního času.

Autor: LenkaP.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak na správné držení těla | rady
Jak na správné držení těla | rady. Velké množství lidí trpí obtížemi, které jsou způsobeny špatným držením těla. Díky špatnému držení těla se velmi br…
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady. Stačí pouze stát nebo sedět na nevhodném místě, kde na vás někdo kýchne či zakašle a druhý den ráno už vás škrábe v k…
Jak odstranit zubní kámen
Zubní kámen není pouze nevzhledný, ale stojí i za celou řadou dalších problémů. Podporuje vznik paradentózy, stojí za zápachem z úst, vznikají kazy zu…
Jak využít marocký jíl | rady a tipy
Jak využít marocký jíl | rady a tipy. Koupelna často bývá přeplněná nejrůznějšími kosmetickými prostředky. V našem článku vám ukážeme, že je možn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.