Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit adventní věnec z přírodnin (závěsný, na dveře)

27. Listopad 2023
adventní věnec

Adventní věnec na dveře vlastní výroby, a úplně zadarmo. No není to výzva? Přinášíme tip, jak za použití pouze domácích prostředků, přírodnin a vlastní šikovnosti vyrobit originální předvánoční okrasu bytových dveří. Adventní věnec na dveře si vyrobíme přesně podle svého vkusu a přinese nám i našim blízkým radost z očekávání vánočních svátků.

Co je potřeba

Větvičky stálezelených dřevin Sušené přírodniny podle vlastní vlby Mašle nebo textilie na mašle Pevná nit, pevný prvázek (bavlnka, vlna), nůžky, kleštičky Kousek suchého zipu (velcro páska), sedlářská jehla, chemoprén

1

Koupit si adventní věnec na dveře není žádný kumšt, ale něco to stojí. Pár stokorun stojí rovněž komerční sety na domácí přípravu adventních věnců, které nabízejí obchody s dárkovým zbožím. Koupené nebo „stavebnicové“ adventní věnce jsou pěkné, ale… Ale jsou tak nějak anonymní. Vlastnoruční výrobou můžeme adventnímu věnci dodat „ducha našeho domova“. Tak to zkusíme.

2

Na vlastní adventní věnec na dveře budeme potřebovat větvičky stále zelených stromů a keřů. Může to být jalovec, zerav, tis, z jehličnanů borovice, jedle (smrk ne, ten opadává). Dobře se hodí větvičky dubů či buků s neopadanými listy. V malém množství (působí trochu funerálně) můžeme použít i buxus. Při získávání větviček myslíme na to, že budeme potřebovat dvě tři silnější, ale pružné větvičky na základ věnce.

3

Základní silnější větvičku stočíme do kruhu a pevně svážeme. V tom případě budeme adventní věnec dále vít do kruhu. Nebo použijeme dvě větvičky, které pevně spojíme proti sobě (viz obrázek). V tom případě budeme věneček skládat jako dvě girlandy: část se spojem bude střed, uvázané větvičky budou navzájem v protisměru.

4

Větvičky otrháme a spojíme do menších snopečků, aby byly husté. Jestli budeme chtít do věnce zaaranžovat sušené květiny, větvičky s bobulkami nebo jiné trvanlivé přírodniny, připravíme si je do pevných kytiček (stonky k sobě přichytíme pevnou nití tmavé nebo zelené barvy).

5

Připravené snopky nebo kytičky postupně přikládáme na základní větev, zajišťujeme omotáním pevné niti (bavlnky, vlny) vhodné barvy. Protože materiál přidáváme tak, aby se šindelovitě překrýval, nová vrstva vždy překryje místo spoje, takže nebude vidět. Větvičky rovnáme tak, aby spodek věnce zůstal plochý.

6

Jestliže máme za základ kruh, klademe přírodniny v jednom směru. Jestliže jsme zvolili za základ dva pruty, uvijeme nejprve jednu stranu, pak druhou. Místo spoje zůstane zatím prázdné, ale to nevadí. Zaplněné pruty ohneme do kruhu, konce překřížíme a pevně spojíme (viz obrázek).

7

Na „lysé“ místo v horním středu uvážeme větší mašli. Menší mašlí překryjeme místo překřížení v dolní části. Ani mašle nemusíme kupovat. Při prohlídce domácích zásob textilií určitě najdeme kus látky, z níž můžeme mašle vyrobit (nejjistější je natrhat je „po niti“, pak budou stejně široké). Mašle buď zaobroubíme, nebo vytáháním části osnovy „roztřepíme“. Velmi pěkně působí kanafas, juta, jednobarevné plátno či bavlna s drobným vzorkem –záleží na naší kreativitě.

8

Při zdobení vlastního věnce na dveře máme na paměti, že se jedná o věnec adventní. Jeho zdobení by mělo být střízlivější, než u vánoční dekorace. Asi bychom se měli vzdát zlacených ozdobiček a použít jen střízlivější přírodniny: bobulky, kousky citrusů (zvonečky vystříhané ze sušené citronové kůry), ořechy, vizovické pečivo

9

Někdy je trochu problém, jak adventní věnec připevnit na dveře: zatloukání nějakého hřebíčku je necitelné – jednak by pak hřebík po celý rok „strašil“ na dveřích, ale předevších bychom tím dveře zničili. Osvědčilo připevnit věnec na velcro pásky – suché zipy. Jeden díl zipu několika stehy opravdu pevnou nití přišijeme na spodní část vrchní části věnce. Jde to snadno, jehlu vlastně provlékáme mezi větvičkami (osvědčila se zahnutá sedlářská jehla). Druhou polovinu přilepíme lepidlem typu chemopren (natřeme pásku o dveře, necháme zaschnout, pak přitiskneme). Tato lepidla mají výhodu, je můžeme snadno smýt z povrchu, až dekoraci sundáme a velcro pásku odtrhneme (toluenem, benzínovým čističem).

10

Protože nás adventní věnec nic nestál, na Štědrý den, když dáváme do bytu vánoční dekoraci, ho můžeme s klidným svědomím sundat a nahradit vánočně nazdobenou – zlatou a třpytkou – větvičkou chvojí a jmelí.

Tipy

Jestliže máte jiné „vychytané“ tipy, jak adventní věnec na dveře připevnit, využijte možnosti diskuse a podělte se se svými zkušenosti s ostatními.

Varování

Předtím, než velcro pásku přilepíme, zjistíme, že dveřím neuškodíme. Některé dřeviny (například tis) jsou jedovaté. Po manipulaci s nimi si proto vždy důkladně umyjeme ruce.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat adventní věnec | tipy
Jak udělat adventní věnec | tipy
Jak udělat adventní věnec | tipy. Výroba adventního věnce je velmi jednoduchá, záleží jen na fantazii tvůrce.Tradičními barvami adventu jsou fialová,…