Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí rostlinný nápoj | recept na mandlové, makové, kokosové a rýžové „mléko“

Domácí rostlinný nápoj | recept na mandlové, makové, kokosové a rýžové „mléko“. Rostlinná „mléka“ se dají použít všude tam, kde kravské mléko. Platná legislativa však neumožňuje pro tyto výrobky používat název mléko. Mléko je produkt mléčných žláz savců a rostlinné alternativy se smějí nazývat pouze nápoj. V obchodech jich najdete celou řadu, kokosový, sojový, rýžový, mandlový a jiné nápoje. Jsou určeny pro osoby, jež z nějakého důvodu nemohou zařadit do stravy živočišné mléko, a pro vegany. Nápoje v obchodech nebývají však „čistým“ nápojem, mnohdy obsahují přidanou sůl, cukr, olej a výjimkou nejsou ani tolik obávaná éčka. Proto přinášíme návod, jak si rostlinné mléko vyrobit sami doma.

Co je potřeba

  • obilniny, semínka, ořechy
  • studená voda
  • husté síto nebo plátno
  • mixer
1

Mandlové mléko

Mandlové mléko je asi nejznámější. Má příjemnou chuť, je zásadité a pomáhá při překyselení organismu. Doporučuje se těhotným ženám pro úlevu při pálení žáhy. Obsahuje více vápníku než mléko kravské. Mimo jiné obsahuje draslík, hořčík a fosfor.

Příprava: spaříme a oloupeme 100 g mandlí, přidáme vodu teplou asi 80 °C a rozmixujeme. Pak přecedíme přes plátno a vychladíme.

2

Makové mléko

Makové mléko na rozdíl od ostatních nápojů v obchodech nenajdete, ale snadno ho uděláte doma.

Příprava: umelte 150 g máku a nechte přes noc louhovat ve studené vodě. Občas zamíchejte. Ráno rozmixujte a přefiltrujte přes plátno. Nápoj z máku je zásaditý, ve 100 g obsahuje 1460 mg Ca a pomáhá při překyselení. Doporučuje se i těhotným.

3

Kokosové mléko

Příprava: 150 g strouhaného kokosu zalijeme horkou (nikoliv vařící) vodou a necháme několik hodin stát. Poté rozmixujeme a přecedíme. Je výborné do koktejlů, moučníků, pudinků.

4

Rýžové nevařené

Příprava: 100 g rýže natural přebereme, propláchneme a zalijeme studenou vodou. Přes noc necháme stát, pak umixujeme a přecedíme.

5

Sezamové mléko

Příprava: umeleme 1 díl sezamových semen, zalijeme 3 díly vody a necháme přes noc stát. Ráno rozmixujeme a přecedíme.

Rostlinná mléka neslouží jako náhražka kravského mléka dětem.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct domácí flapjack | recept
Domácí flapjack | recept. Flapjack je obdobou müsli tyčinek. Jeho základem jsou ovesné vločky doplněné různými druhy ořechů, sušeného ovoce, kaka…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.