Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít aquafabu | nálev z cizrny

Aquafaba – nálev z cizrny a jeho využití. Nálev ze sterilované cizrny neboli aquafabu rozhodně nevylévejte. Mezi vegany a příznivci zdravé výživy je aquafaba známá jako náhražka vajec nebo smetany ke šlehání. Má však i celou řadu dalších využití, o nichž se dozvíte více na následujících řádcích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Aquafabu získáte scezením nesolené konzervované cizrny, případně si ji můžete připravit od základu doma z cizrny sušené. Cizrnu namočíme přes noc, ráno vodu slijeme, cizrnu posléze uvaříme v čisté vodě a zbylou tekutinu ještě na mírném ohni trochu zredukujeme. Výsledkem je čistá domácí aquafaba bez soli a jakýchkoliv umělých přísad.

2

Jedním z nejznámějších způsobů využití aquafaby je (jak již bylo výše zmíněno) výroba rostlinné alternativy šlehačky. Aquafabu jednoduše vyšleháme elektrickým šlehačem jako klasickou smetanu.

Z vyšlehané aquafaby si také snadno připravíte čokoládovou pěnu, můžete s ní ozdobit nejrůznější dezerty či nápoje (např. kávu či horkou čokoládu), apod.

3

Vyšlehanou aquafabu je možné použít i při pečení. Přidejte ji třeba do těsta na muffiny, makronky, sušenky, do dortového korpusu, brownies, apod. Moučníky budou díky ní vláčnější a nemusíte do nich přidávat vejce.

Používá se i místo bílkového sněhu k dozdobení bezé moučníků či k přípravě dortu pavlova. Aquafaba dále poslouží jako základ „máslového krému“ či zmrzliny.

4

Zmrzlinu vyrobíte opravdu snadno. Aquafabu je třeba vyšlehat a poté důkladně rozmixovat s trochou citronové šťávy, třtinovým moučkovým cukrem (případně jiným sladidlem) a rostlinnou smetanou. Další ingredience přidejte podle Vaší chuti – např. vanilku, kakao, ovoce, čokoládu, karamel, apod. Do směsi je pouze opatrně vmíchejte.

Krém poté umístíme alespoň na 4 hodiny do mrazáku. Získáme tak chutnou a zdravou domácí zmrzlinu.

5

Mimo sladkých pokrmů se dá z aquafaby vyrobit veganská alternativa másla, majonézy a dresinků.

Lehký dresink připravíme následujícím způsobem:

1/4 hrnku aquafaby vyšleháme se šťávou z 1/2 citronu a 1 lžičkou rostlinného másla (např. burákového či mandlového). Dresink dochutíme solí, pepřem a čerstvými bylinkami.

Lze použít i nálev ze sterilovaných fazolí. Nejjemnější chuť má aquafaba z cizrny a bílých fazolí.

Jedná se o skvělou alternativu pro všechny, kdo trpí intolerancí laktózy nebo alergií na mléko.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat pravé vinné šodó | recept
Recept na pravé vinné šodó. Šodó je vinná pěna, sladká omáčka zhotovená z vína a vajec. Šodó se podává teplé. Buď jím poléváme sladké moučníky méně vý…
Jak udělat borůvkovou omáčku | recept
Jak udělat borůvkovou omáčku | recept. Recepty a tipy na vyžití borůvkové omáčky. Borůvkovou omáčku můžeme připravovat celý rok, jestliže jsme si v lé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.