Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít hlívu ústřičnou pro zdraví | recept na tinkturu z hlívy ústřičné

Jak využít hlívu ústřičnou pro zdraví | recept na tinkturu z hlívy ústřičné

Jak využít hlívu ústřičnou pro zdraví | rady a tipy. Hlívu ústřičnou můžete použít nejen pro přípravu falešné dršťkové polévky. Hodí se i pro přípravu jiných pokrmů a navíc má mnoho léčivých účinků, může Vám tedy pomoci zlepšit Váš zdravotní stav. Jaké léčivé účinky to jsou a jak hlívu ústřičnou užívat pro zdraví?

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Hlíva ústřičná je zdravá a velmi chutná houba, která roste v trsech na dřevě a pařezech listnatých stromů od října do prosince. Vypěstovat si ji však můžete i doma. Dá se sehnat sadba nebo Hlívová zahrádka, se kterou je pěstování hlívy opravdu hračka. V neposlední řadě je čerstvá hlíva samozřejmě dostupná i v obchodech.

2

Hlíva ústřičná obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, zinek, železo, selen, fosfor, měď a mnoho dalších cenných látek. Je také bohatým zdrojem beta glukanů, které mimo jiné zvyšují imunitu, mají antibakteriální a protiplísňové účinky, regenerují tkáně a klouby, pomáhají proti onemocněním jater a slouží jako prevence rakoviny. V hlívě nalezneme také houbovou vlákninu, jež pomáhá detoxikovat tělo a usnadňuje trávení.

Pravidelná konzumace hlívy ústřičné přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi a krevního tlaku, zlepšuje metabolismus, pomáhá léčit hemoroidy, křečové žíly, popáleniny a některé druhy ekzémů a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

3

Hlívu ústřičnou můžete užívat ve formě tablet, kapslí, sušeného prášku, tinktury nebo ji přidat čerstvou do nejrůznějších pokrmů, např. do již zmíněné polévky, do omáček, guláše, karbanátků, do zapečených jídel, rizota, atd.

Doporučená denní dávka je asi 3 – 9 gramů sušené houby nebo 30 – 90 gramů hlívy čerstvé.

A jak si vyrobit domácí hlívovou tinkturu?

Tři lžíce čerstvé hlívy pokrájejte na malé kousky, nasypte je do uzavíratelné sklenice a zalijte 3 decilitry 60% lihu. Hlívu necháme louhovat na teplém a stinném místě po dobu 14 dnů, každý den sklenici protřepeme. Poté tekutinu přecedíme a přelijeme do čisté lahve. Tinkturu skladujeme v lednici a užíváme 3x denně 15 - 30 kapek.

Tipy

Hlívu ústřičnou užívejte alespoň 3 měsíce.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak sbírat hlívu plicní | atlas hub
Jak sbírat hlívu plicní | atlas hub
Jak sbírat hlívu plicní | atlas hub. Hlívu plicní (latinsky Pleurotus pulmonarius) sbíráme (na rozdíl od její známější příbuzné hlívy ústřičné, která…
Jak využít penízovku sametonohou
Jak využít penízovku sametonohou
Jak využít penízovku sametonohou | rady a tipy. Houby můžete sbírat i během podzimu a některé druhy rostou dokonce v zimě. Penízovka sametonohá p…
Jak léčit opary přírodní cestou
Jak léčit opary přírodní cestou
Opar je bohužel velmi známé a nepříjemné onemocnění virového původu a téměř každý z nás se s ním už někdy setkal. V našem článku najdete doporučení, j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.