Co je potřeba

Viz další kroky

1

Máta peprná je vytrvalá léčivá rostlina, jež se využívá nejen v kuchyni, ale také v kosmetice a přírodním léčitelství. Pro léčivé účely se sbírají listy a nať před rozkvětem. Mátu sušíme v tenkých vrstvách na suchém a stinném místě.

2

Jaké léčivé účinky má máta při vnitřním užití?

 • Máta léčí žaludeční obtíže, má protikřečové účinky, zklidňuje podrážděné trávicí ústrojí, zlepšuje chuť k jídlu a vylučování žluči, mírní nadýmání, tlumí pálení žáhy apod.
 • Zlepšuje tělesnou kondici a stav nervové soustavy, zvyšuje pozornost, pomáhá proti stresu a nespavosti.
 • Pomáhá organismu bojovat s chřipkou a nachlazením, léčí onemocnění dýchacích cest.
3

Zevně lze mátu užívat formou:

 • Inhalace – Připravíme klasický mátový čaj a jeho výpary inhalujeme pod ručníkem v případě nespavosti, stresu, bolesti hlavy či nachlazení.
 • Kloktání – Nálev z máty peprné kloktáme při bolestech v krku.
 • Výplachů ústní dutiny – Máta peprná pomůže při bolestech a zánětech zubů a dásní.
 • Oleje – Mátový olej je vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku. Chcete-li si jej doma vyrobit, stačí hrst čerstvých listů zalít kvalitním rostlinným olejem a nechat asi měsíc vylouhovat.
 • Obkladů – Obklad z nálevu máty peprné pomáhá proti svědivým vyrážkám, ekzémům a zánětům a také při bolestech svalů.
4

V kuchyni se máta peprná hodí pro přípravu mojita a jiných letních koktejlů a nápojů, skvěle dochutí sladká jídla a moučníky, přidává se i do salátů, k masu či rybě.

5

Mátu peprnou můžeme užívat ve formě čaje, který připravíme následujícím způsobem: Lžičku sušených nebo 2 lžičky čerstvých listů máty zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut vylouhovat. Poté čaj přecedíme a užíváme. Tento nálev je vhodný i pro zevní použití.

6

Další možností, jak mátu zpracovat, je pak mátový sirup. Jeho výroba je velmi jednoduchá: svazek čerstvých mátových listů zalijeme litrem vychladlé převařené vody a přidáme 2 citrony nakrájené na plátky. Necháme v hrnci louhovat do druhého dne. Poté tekutinu přecedíme a krátce zahřejeme, rozpustíme v ní 0,5 kg třtinového cukru a sirup poté 3 minuty povaříme. Sirup nalijeme do vysterilizovaných skleniček. Můžete jej přidat do čaje nebo do vody a připravit si tak chutnou domácí limonádu.

Tipy

Máta peprná účinkuje i proti mořské nemoci.

Varování
 • Pozor na užívání máty peprné v době kojení, může způsobovat ztrátu mateřského mléka.
 • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
 • Bylinky se nedoporučují užívat dlouhodobě.
 • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (1 vote)