Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady

19. Prosinec 2022
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady

Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady. „Pohádky“ o Ježíškovi zná každý z nás ze svého dětství a přenáší se z generace na generaci. Rodiny s malými dětmi připravují své děti dlouho před Vánocemi na Ježíška. Děti mu píšou roztomilé dopisy a kreslí, co by si přály pod vánoční stromeček. Je to okouzlující a fascinující zvyk, nad kterým se málokdo pozastaví. Odborníci na výchovu tento rituál nepovažují za lež. Vysvětlují to tak, že to vše odpovídá tomu, jakým způsobem vnímají malé děti svět kolem sebe.

1

Vánoční atmosféra je krásná právě díky Ježíškovi. Pokud umíte správně využít možností, které vám tento tradiční svátek dává, budete si se svými dětmi skvěle užívat kouzelnou atmosféru vánočních svátků a zároveň rozvíjet i jejich fantazii a vnímání mezilidských vztahů. Mimo jiné své děti naučíte, že jejich přání nemusí být splněno doslova, ale že budou mít radost i z jiných dárků.

2

Děti jsou velmi zvídavé a ptají se na nejrůznější věci v souvislosti s Ježíškem. Jak to všechno na světě stihne apod. Rodiče si musí vymýšlet stále nové příběhy, a tak si Ježíšek žije v každé rodině svůj život. Rozhodně to nejsou lži, spíše se jedná o první setkání dítěte s duchovními aspekty života bez ohledu na náboženské zvyky.

3

Ježíšek je symbolem Vánoc a jeho popírání by bylo i popíráním příběhů. Každé dítě má svůj vnitřní svět, ve kterém se odehrávají příběhy nám dospělým nepochopitelné. Proč jim tyto krásné iluze tedy brát? Logiku a abstraktní myšlení si děti začínají uvědomovat až zhruba po desátém roce svého věku.

4

Někteří rodiče se ptají, kdy říci dětem pravdu o Ježíškovi. Většinou na to děti přijdou samy, nebo od kamarádů ve školce apod. Rodiče pak překvapeně zjistí, že jim toto odhalení vadí více než jejich dětem.

5

Pokud vám děti položí otázku, jak to s tím Ježíškem opravdu je, měly by dostat jasnou odpověď. Napřed se však ujistěte, na co se dítě ptá, a co chce vlastně slyšet.

6

Nakonec stejně každý z nás v dospělosti zjistí, že mu „lži“ o Ježíškovi vůbec neublížily a všichni se na Vánoce a na Ježíška každoročně těšíme kvůli kouzelné atmosféře.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak prožít Vánoce bez stresu | tipy
Jak prožít Vánoce bez stresu | tipy
Jak prožít Vánoce bez stresu | tipy. Vánoce jsou svátky klidu a míru. Mnoho z nás však ví, jak to ve skutečnosti vypadá – Vánoce plné stresu. Spousta…
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor | návod. Jak na správné držení příboru? Zdálo by se, že je to základní věc, kterou jsme se všichni učili už ve školce. Pravdo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.