Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit afty přírodní cestou

Jak léčit afty přírodní cestou

Jak léčit afty přírodní cestou | rady a tipy. Většina z Vás se již bohužel s nepříjemnými aftami v ústech setkala. Přesná příčina tohoto zánětlivého onemocnění není dosud známa. Přesto se však dají podniknout i preventivní kroky, jak se aftám vyhnout. Poradíme Vám také, jak bojovat s již vzniklými aftami přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Afty jsou malé bolestivé vřídky, které se tvoří nejčastěji na sliznici dutiny ústní. Nejsou nakažlivé, ale dokážou člověka potrápit. Přestože nebyla vědci prokázána souvislost mezi užíváním doplňků stravy a vznikem aft, určitě neprohloupíte, když do své stravy zařadíte více potravin obsahujících vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, železo, zinek a selen. Tyto cenné látky mimo jiné pomohou zvýšit Vaši imunitu, čímž přispívají k prevenci, a urychlují hojení již vzniklých aft. Za účinnou prevenci se považuje zejména pravidelné pojídání syrové cibule a česneku.

Za prevenci můžeme považovat i život bez zbytečného stresu, pravidelný spánek a pohyb. Dávejte si pozor na poranění v dutině ústní a dodržujte zásady ústní hygieny.

2

Jaké bylinky Vám mohou pomoci?

  • Heřmánek lékařský – Tato bylinka je známá svými hojivými a antibakteriálními vlastnostmi.
  • Šalvěj lékařská – Šalvěj má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
  • Řepík lékařský – Řepík působí dezinfekčně a hojí a zklidňuje zejména začínající afty.
  • Měsíček lékařský – Měsíček je univerzální hojivá bylinka, proto se nebojte jej využít i při léčbě aft.
  • Řebříček obecný – Nálev z řebříčku použijte v případě, že afta krvácí. Řebříček účinně zastavuje krvácení a hojí rány.

Výše uvedené bylinky se používají zevně ve formě nálevu, kterým si vyplachujeme ústní dutinu několikrát denně. Nálev připravíte zalitím 2 lžiček sušených bylinek 250 ml vroucí vody a jejich následným 10minutovým vylouhováním. 

3

A jaké éterické oleje jsou vhodné pro léčbu aft?

S léčbou aft Vám může díky svým antiseptickým účinkům pomoci éterický olej tea tree, jenž se dá v malém množství používat i neředěný, proto můžete kapkou tohoto oleje několikrát denně potírat přímo postižené místo.

Éterický olej myrha se vyznačuje protivirovými, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Mezi další vhodné éterické oleje patří hřebíček, tymián nebo mateřídouška. Éterické oleje před použitím smíchejte s rostlinným olejem (např. olejem z hroznových jadérek nebo rozehřátým kokosovým olejem) a poté je aplikujte na postižené místo.

Tipy

  • Účinným bojovníkem proti aftám je hroznové víno. Každou hodinu rozkousejte kuličku hroznového vína a převalujte ji po postiženém místě. Afty rychle zmizí.
  • Jestliže netrpíte alergií na včelí produkty, pak pro léčbu afty můžete zvolit i propolisovou tinkturu, která je velmi účinná. Použít se dá také čerstvý med.

Varování

  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak bojovat proti lupům přírodní cestou
Jak bojovat proti lupům přírodní cestou
Jak bojovat proti lupům přírodní cestou | rady a tipy. Trápí Vás pokožka hlavy a vlasy plné lupů? Pokud se jich nemůžete zbavit používáním komerčních…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.