Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit afty přírodní cestou

Jak léčit afty přírodní cestou | rady a tipy. Většina z Vás se již bohužel s nepříjemnými aftami v ústech setkala. Přesná příčina tohoto zánětlivého onemocnění není dosud známa. Přesto se však dají podniknout i preventivní kroky, jak se aftám vyhnout. Poradíme Vám také, jak bojovat s již vzniklými aftami přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Afty jsou malé bolestivé vřídky, které se tvoří nejčastěji na sliznici dutiny ústní. Nejsou nakažlivé, ale dokážou člověka potrápit. Přestože nebyla vědci prokázána souvislost mezi užíváním doplňků stravy a vznikem aft, určitě neprohloupíte, když do své stravy zařadíte více potravin obsahujících vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, železo, zinek a selen. Tyto cenné látky mimo jiné pomohou zvýšit Vaši imunitu, čímž přispívají k prevenci, a urychlují hojení již vzniklých aft. Za účinnou prevenci se považuje zejména pravidelné pojídání syrové cibule a česneku.

Za prevenci můžeme považovat i život bez zbytečného stresu, pravidelný spánek a pohyb. Dávejte si pozor na poranění v dutině ústní a dodržujte zásady ústní hygieny.

2

Jaké bylinky Vám mohou pomoci?

  • Heřmánek lékařský – Tato bylinka je známá svými hojivými a antibakteriálními vlastnostmi.
  • Šalvěj lékařská – Šalvěj má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
  • Řepík lékařský – Řepík působí dezinfekčně a hojí a zklidňuje zejména začínající afty.
  • Měsíček lékařský – Měsíček je univerzální hojivá bylinka, proto se nebojte jej využít i při léčbě aft.
  • Řebříček obecný – Nálev z řebříčku použijte v případě, že afta krvácí. Řebříček účinně zastavuje krvácení a hojí rány.

Výše uvedené bylinky se používají zevně ve formě nálevu, kterým si vyplachujeme ústní dutinu několikrát denně. Nálev připravíte zalitím 2 lžiček sušených bylinek 250 ml vroucí vody a jejich následným 10minutovým vylouhováním. 

3

A jaké éterické oleje jsou vhodné pro léčbu aft?

S léčbou aft Vám může díky svým antiseptickým účinkům pomoci éterický olej tea tree, jenž se dá v malém množství používat i neředěný, proto můžete kapkou tohoto oleje několikrát denně potírat přímo postižené místo.

Éterický olej myrha se vyznačuje protivirovými, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Mezi další vhodné éterické oleje patří hřebíček, tymián nebo mateřídouška. Éterické oleje před použitím smíchejte s rostlinným olejem (např. olejem z hroznových jadérek nebo rozehřátým kokosovým olejem) a poté je aplikujte na postižené místo.

  • Účinným bojovníkem proti aftám je hroznové víno. Každou hodinu rozkousejte kuličku hroznového vína a převalujte ji po postiženém místě. Afty rychle zmizí.
  • Jestliže netrpíte alergií na včelí produkty, pak pro léčbu afty můžete zvolit i propolisovou tinkturu, která je velmi účinná. Použít se dá také čerstvý med.
  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a využít šalvěj | rady
Jak pěstovat a využít šalvěj | rady. Existuje mnoho druhů šalvěje, asi nejznámější je však šalvěj lékařská, která se využívá nejen pro své léčivé účin…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.