Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na samosběr ovoce

Jak na samosběr ovoce | rady a tipy. Ceny ovoce a zeleniny strmě stoupají, a to i během sezóny. Mnoho z nás se ale zdravých, šťavnatých plodů nechce vzdát. Jak se tedy nepřipravit o vitamíny a zároveň neutrácet horentní sumy v obchodech? Jednou z velmi oblíbených možností je samosběr ovoce.

Co je potřeba

vlastní nádoba na sběr plodů 

1

Bydlíte v oblasti, kde se ovoci daří velmi dobře? Pak je možné, že někteří zemědělci nestíhají zralé plody sklízet a uvítají samosběr. Jeho tajemství spočívá v tom, že přijedete v určenou dobu na určené místo a ovoce si sami nasbíráte a na místě zaplatíte.

2

Rozhodně ale nejde o chaotickou akci. Ten, kdo samosběr pořádá, obvykle vymezí místo, kde mohou auta zaparkovat, a také lokalitu, kde se bude ovoce aktuálně zrovna sbírat. K nejvděčnějším letním lahůdkám patří jahody. Organizátoři samosběru vám ukáží, kde přesně máte sbírat. To se odvíjí od toho, jak rychle plody zrají.

3

V drtivé většině případů si ovoce nasbíráte do vlastních nádob. Ještě než se pustíte do práce, necháte si je zvážit. Jakmile máte pocit, že už víc ovoce nechcete, necháte si nádoby s ovocem převážit. Platíte podle toho, kolik kilogramů jste nasbírali.

Někdy je také možné koupit za nižší cenu přímo na poli či v sadu ovoce, které farmáři sami sklidili. V tomto případě je cena vyšší, než když sbíráte sami, ale stále nižší ve srovnání s kamennými prodejnami nebo tržnicemi. Největší výhodou je, že víte, co sbíráte, navíc jahody jsou mnohem sladší, chutnější a šťavnatější.

4

K nepsaným zásadám patří, že se při samosběru řídíme pokyny zaměstnanců, chováme se k rostlinám šetrně, nenecháváme po sobě žádné odpadky a parkujeme přesně ve vymezeném místě.

5

O tom, kde samosběr probíhá, se dozvíte na internetu, protože řada farem tyto informace umisťuje na svůj web. Nejčastěji si můžete ovoce a zeleninu sami nasbírat na úrodné Moravě, v Polabí, ale také v Českém ráji. K nejoblíbenějším patří jahody, jablka, třešně nebo švestky.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zpracovat a uchovat houby
Houby jsou zvláštním a voňavým darem přírody. Tento každoročně relativně krátkodobý dar lesa se lidstvo od pradávna snažilo uchovat tak, aby byl použi…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.