Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Vysočinu Anglie a její ostrovy

10. Říjen 2019

Krajina roste do výšky a získává drsnější charakter, objevují se skály. Venkovské domky se zmenšují a jsou zde bílé. Co se týče ostrovů, každý z nich představuje úplně jiný svět.

1

Argyll a Inverness: Osamělé poloostrovy zůstaly izolovány mezi jezery Kintyre, Morvern, Ardnamuchran, Morar a Knoydart. To vše jsou odlehlá kopcovitá místa, která jsou vhodná pro pěší turistiku i vodní sporty. Tato místa jsou kolébkou skotské kultury, již ve středověku se zde usazovaly mocné klany jako byli MacDonaldové.

2

Sever a jih pohoří Grampians: Zde leží pásmo kopců a jezer. Je to krajina Roba Roye. Směrem k severovýchodu naleznete dlouhá údolí Angusu - Glen Esk, Glen Clova, Glen Doll, která se tlačí proti jižním úbočím pohoří Grampians. Cairngorms je hlavní lyžařská oblast. Oblasti kolem řeky Dee se říká Královská Deeside, protože si ji velmi oblíbila královská rodina. Dále na sever je oblast Moray Firth, je to mírně zvlněná zemědělská krajina s rybářskými vesničkami.

3

Severní Vysočina: Severně a západně od Inverness a údolí Great Glen (s jezerem Loch Ness) je ta pravá Vysočina, kde tisíc let přežíval systém rodových klanů. Těžba ropy v Severním moři přinesla Shetlandům v posledních letech hospodářský rozkvět.

4

Jihozápadní Vysočina: Silnice A83 vede z Tarbetu u jezera Loch Lomond směrem do Inveraray, do města plného skvostné architektury. Odtud můžete pokračovat do mysu Mull of Kintyre s krásným výhledem na Antrimské hory, nebo se vydejte do Kyle of Lochalsh. Západně leží velmi řídce osídlené poloostrovy. Navštivte města Glenfinnan, Eilan Donan Castle, Inverie, Fort William, Glen Coe - nad nímž se tyčí divoké skalnaté svahy. Z Altnafeadhu vede nahoru přes vřesoviště Ďáblovo schodiště, klikatá stezka, kterou postavili vojáci v 17. století.

5

Centrální Skotsko: Pohoří Trossachs se rozkládá kolem jezera Loch Lomond a je součástí prvního skotského národního parku Trossachs National Park. Městečko Aberfoyle v srdci pohoří leží uprostřed krásného jezera Lake of Menteith. Do zalesněného ostrova Inchmahome se dostanete lodí z přístavu za hotelem Lake of Menteith. Na tomto ostrově stojí zříceniny kláštera (zavřeno listopad - březen). Nedaleko se zalesněnými horami až k turistickému centru Queen Elizabeth Forest vine Park Visitor Center, kde získáte informace o turistických stezkách. Nejkrásnější trasa je Achray Forest Drive. Další zajímavá místa jsou Loch Achray, Callander - zde se můžete projet v minibusu Trossachs Trundler, Balquhidder, kde se nachází hřbitov, kde leží skotský hrdina Rob Roby. Perth leží na řece Tay a je plný zajímavých starých budov. Další město je Pitlochry, kde se uvádí Festival Theatre od konce července do října.

6

Pohoří Grampians a Cairngorms: S velkým Grampianským masívem sousedí Cairngormské pohoří s centrální náhorní plošinou, která je nejvyšším, nejchladnějším a nejdivočejším místem Británie. Od roku 2003 je to druhý skotský národní park. Na severovýchod přechází krajina do rovinaté oblasti. Za prohlídku stojí dvě města Banff s georgiánskou architekturou a Macduff s malým rybím trhem. Na západ leží Cullen, městečko se starým železničním viaduktem. Sedm palíren a jedno bednářství tvoří Whisky Trail, která se táhne údolím řeky Spey. Pěší trasa Speyside Way nabízí 130 km turistických stezek z Buckie do Aviemoru.

7

Skotské ostrovy: Obecně se dělí do tří skupin: Vnitřní Hebridy - ostrovy u západního pobřeží - nejznámější je Skye Vnější Hebridy - 210 km dlouhý řetězec ostrovů ležící dále na západ Orkneje a Shetlandy - Severní ostrovy. Ostrovy jsou snadno dostupné, kromě období extrémního počasí. Ostrov Skye je známý díky horské scenérii. Hlavní město je Portree rozložené kolem zátoky.

Nebezpečí hor:
Zjistěte si informace přímo na místě, stejně jako místní předpověď počasí.
Pořiďte si dobré vybavení - pohorky, jídlo, pití, píšťalku.
Vezměte si podrobnou mapu a kompas.
Někomu řekněte, kam se chystáte, a kdy byste se měli vrátit.

Autor: Luna
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.