Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zvednout sebevědomí

Jak si zvednout sebevědomí

Jak si zvednout sebevědomí | rady a tipy. Jen málokdo o sobě může říci, že je zdravě sebevědomý a neustále vyrovnaný. Někdy se ocitneme v situaci, kdy se cítíme natolik oslabení, že i sebemenší zakolísání má na nás vliv. Naše sebevědomí klesá a nevíme, jak tomu zabránit. A je jedno, zda jde o klopýtnutí v mezilidských vztazích, v zaměstnání nebo v tom, co nás baví a čemu se věnujeme jako svému hobby. Jak tedy sebevědomí neztrácet, ale naopak ho navzdory nepřízni osudu zvyšovat?

1

Naučte se nebýt na sebe přehnaně nároční. K tomu nás často vede srovnávání se s ostatními. Tudy ale cesta nevede. Problém může být i v tom, jak velké cíle si dáváme. Jestliže jsou naše očekávání nerealistická, neuspějeme. To podkope víru v naše schopnosti.

2

Někdy se může stát, že v určité životní etapě jsme v určitém útlumu, zatímco našim blízkým se daří. Berme to jako fakt. Nelze být stále na vrcholu, to stojí spoustu sil. Zkusme si raději říci, jak toto nepříjemné období kompenzovat. Jestliže se nám nevede dobře v zásadních věcech, je dobré zvyšovat si sebevědomí tím, že se pustíme do něčeho nového, ale relativně snadného. Takže zatímco v zaměstnání můžete trpět pocitem, že stagnujete a mladší ročníky vás strčí do kapsy, najděte si nové koníčky. Možná si vzpomenete na to, že vaše maminka dělala vynikající marmelády a zavařovala kompoty. Tak to zkuste! Pokud uspějete, nejen, že si s rodinou pochutnáte, ale kdykoli vezmete skleničku vlastního domácího džemu do ruky, pocítíte silné uspokojení.

3

Nesrovnávejte se s nikým, kdo měl a má jiné startovací podmínky než vy. Bylo by to nefér. Jste-li žena a měříte 160 cm, jen těžko uspějete v klasickém modelingu nebo v košíkové. Tak proč se chtít vyrovnat těm, co v těchto oborech jsou za hvězdy? I když jste mimořádně šikovní ve všem ostatním, tady se budete zbytečně trápit. A to jen proto, že máte špatně nastavená měřítka.

Každý den se za něco pochvalte. Spoustu dovedností asi považujete za samozřejmost. Takže se na sebe podívejte s odstupem a oceňte, co všechno umíte, že jste zruční, dobrosrdeční, máte velkou výdrž, šikovné ruce, dobrou paměť apod. Je toho určitě mnoho.

Tipy

  • Nedovolte ostatním, aby vás ponižovali a zvyšovali své sebevědomí na váš úkor.
  • Zkuste si napsat na papír, co se vám povedlo v posledním roce, měsíci, týdnu, dni. Uvidíte, že to bude dlouhý seznam. Osvěžíte si, na co jste už možná zapomněli.
  • Někdy prospěje, když změníme svoji vizáž. Nemusí jít hned o razantní změnu, ale už to, že si jednou za čas dopřejeme luxusní masáž, kosmetiku, kadeřníka nebo wellness pobyt, nás příjemně povzbudí. Budeme vypadat lépe a cítit se lépe.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy. Také jste se někdy v životě dostali do situací, kdy jste pěnili, ale neuměli jste se bránit? Mohou to být různé…
Jak zmírnit úzkost
Jak zmírnit úzkost
Jak zmírnit úzkost | rady a tipy. Polije vás studený pot, v ústech máte sucho, srdce buší jako o závod a vy nevíte, kudy kam. Úzkost je nepříjemný sta…
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace | rady a tipy. Zažíváte nepříjemné stavy, kdy máte pocit, že úkoly buď nezvládáte, nestíháte nebo se bojíte, že se se Vám…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.