Přejít k hlavnímu obsahu

Jak skutečně působí kokosový olej aneb co jste nevěděli

Není to tak dávno, co kokosový olej zažil svůj boom, a většina prodejen se zdravou výživou ho zařadila do svého stálého sortimentu. O nějakou dobu později začali zlí jazykové tvrdit, že kokosový olej nemá žádnou z těch ozdravných vlastností, jak se tvrdilo. Na čí straně je tedy pravda? Používáte kokosový olej na vaření, na pleť či vnitřně po lžičkách jako medicínu? Pak čtěte, protože se dozvíte o kokosovém oleji to, co byste skutečně měli vědět.

1

Fakta a mýty o kokosovém oleji

Kokosový olej se tváří jako naprostá bomba plná magických vlastností. Zdá se, že jeho pravidelné užívání vám pomůže získat krásnou a mladistvou pleť, lesklé vlasy, hydratovanou pokožku, zbaví vás akné a ekzémů, spraví vaše zažívání a zredukuje tělesnou hmotnost. Je možné, aby rostlinný olej zvládl tolik věcí najednou? Ano, je. I když je kokosový olej stále pod drobnohledem nejrůznějších vědců, jasně mluví zkušenosti běžných uživatelů. Pokud kokosovým olejem nahradíte běžné rafinované oleje a jiné tuky v kuchyni, prospějete svému zdraví z jednoho prostého důvodu. Nasycené tuky v oleji jsou mnohem lépe stravitelné pro tělo. Děje se tomu tak díky střední délce uhlíkatého řetězce, tzv. MCT. Většina běžných tuků je totiž složena z dlouhých řetězců atomů uhlíku (řepkový i palmový). MCT se neukládá v podobě tukových zásob, slouží jako dlouhodobý zdroj energie pro svalový výkon, proto jej hojně využívají sportovci a kokosový olej je obsažen v proteinových potravinách.

Dalším důvodem, proč se lidé přiklonili k používání tohoto oleje v kuchyni, je jeho vysoká termostabilita a pomalá oxidace, což zaručuje oleji dlouhou trvanlivost bez žluknutí. Kouřový bod kokosového oleje je okolo 180 °C, olej se teda tak rychle nepřepaluje.

Vysoký obsah antioxidantů, mastných kyselin a antibakteriální účinky dělají z kokosového oleje všestranný kosmetický produkt, stejně jako je to v případě olivového oleje či bambuckého másla.

2

Jaké je další použití této superpotraviny? 5 způsobů využití kokosového oleje, o kterých jste nevěděli

Aby kokosový olej splňoval vše, co jste o něm slyšeli, je důležité nepodcenit jeho výběr. Jak už to v našem světě chodí, ne všechno, co se jako zdravý kokosový olej tváří, taky je. I v případě výrazného nápisu BIO, se mějte na pozoru. Důkladně si prohlédněte, co se na obale píše. Olej musí být panenský čili lisovaný za studena, nerafinovaný a bez zbytečných příměsí. Dbejte na to, ať je ve složení uvedené množství kyselin. Pravý kokosový olej se středně dlouhým řetězcem má největší obsah kyseliny laurové. Právě ona se vyznačuje antibakteriálními a antimikrobiálními účinky, kokosový olej má tak pozitivní vliv na podrážděnou a problematickou pokožku i na posílení naší imunity. Tělo z kyseliny laurové dokáže vytvořit monolaurin, a právě ten umí ničit zákeřné viry a bakterie. Další v zastoupení je kyselina kaprinová, ta je opět tělem přetvářena na monokaprin, který účinně bojuje proti herpes virům a mykózám. Mezi další zajímavé informace o kokosovém oleji tedy patří i to, že je účinný proti chlamydiím a jiným sexuálně přenosným bakteriím, proto se doporučuje používat ho jako lubrikant.

Laicky řečeno se dá říct, že kokosový olej na sebe dokáže nabalovat bakterie a odvádět je z těla pryč. Obdobně takto funguje i v ústech. Používá se na bělení zubů, proti kazivosti a zápachu z úst.

Podávat kokosový tuk můžete i svým domácím mazlíčkům během zimního období. Jejich srst bude mohutnější a imunita silnější.

3

Pár receptů na závěr

Kokosový olej se hodí na přípravu sladkých i slaných pokrmů. Nebojte se jím nahradit máslo v tradičních receptech na cukroví. Vlastně je teď ideální doba na vyzkoušení jeho účinků. Zkuste během svátků běžně používané tuky nahradit kokosovým a sami poznáte ten rozdíl. Nebo si vytvořte domácí peeling. Stačí do oleje přimíchat cukr či sůl a kapku éterického oleje. Budete překvapeni, jak se vaše pokožka změní. Vynikající jsou vlasové masky. Zábaly na suchou a popraskanou kůži. A pokud se vám stane, že velké balení kokosového oleje projde svou expirací, vyleštěte s ním dřevěný nábytek.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Helena (neověřeno) | Út, 12/18/2018 - 21:05

Zkus na milujubio.cz značku Urtekram za 199 velke baleni.

Pavla (neověřeno) | So, 12/15/2018 - 16:09

Kde prosím kupujete? Já zatím měla samé podivné a za strašné peníze.

Helena (neověřeno) | Út, 12/11/2018 - 17:03

Kokosový olej je suprový na suchou a exematickou pleť, mě vždycky pomůže. Navíc krásně voní. Už jsem jich kupovala více, ale nejvíce se mi osvědčil bio za studena lisovaný...a cenově taky vyjde líp...chce to hledat.

Další zajímavé články

Jak na atopickou pokožku | rady a tipy. Jestli někdo ví, jaké je zažívat tak úporné svědění, že by člověk vyskočil z kůže, pak je to právě atopik. Drá…