Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat český džuveč | recept

Jak udělat český džuveč | recept

Džuveč | recept - receptů na toto původně turecké jídlo je mnoho, a právě proto se mohou od sebe hodně odlišovat. Klasikou je maso, rýže a zelenina, ale recepty jsou často poplatné ročnímu období, a tak se používá, co je k dispozici. V letním období dominují podušené papriky s rajčaty místo zeleniny a opečené brambory v kombinaci s rýží jsou důkazem toho, že není džuveč jako džuveč. Přinášíme recept na velmi chutný český džuveč, který se od turecké klasiky trochu liší.

Co je potřeba

1 kg vepřového masa (krkovice, plecko)
1 kg brambor
2 sáčky rýže
1/2 kg rajčat
1/2 kg paprik
1 kus cibule

1

Omyjeme maso, nakrájíme na kousky asi jako na guláš, osolíme a mírně opepříme a dáme do připraveného pekáče, kam postupně přidáme ještě další produkty. Oloupané a umyté brambory nakrájíme na kousky (ne na plátky, jelikož po upečení a následném smíchání všech produktů by se snadno rozpadly) a smícháme s nakrájeným masem, ještě trochu dosolíme. Současně si předehřejeme troubu na 180 stupňů (bez horko-vzduchu) a dáme do trouby péct zhruba asi na půl hodiny.

2

Dále nakrájíme opláchnuté papriky, nejdřív odstraníme středy se zrníčky a krájení je stejné asi jako na lečo. Připravíme si omytá rajčata a nakrájíme také na kousky. Komu vadí slupky, které se dušením oddělí od rajčat, může je sloupnout předem tím způsobem, že rajčata nakrojí ve slupce kolem dokola a spaří pár minut v téměř vroucí vodě. Pak se rajčata vyjmou a trochu zchladí, slupka jde krásně z rajčat sloupnout. Zároveň nakrájíme cibuli a vše přidáme do pekáče.

3

V mezičase si uvaříme 2 sáčky rýže, může být jen poloměkká a vysypeme je do pekáče. Dáme péct společně se všemi ingrediencemi, vše smícháme dohromady. Zalijeme smetanou a pečeme ještě další cca půl hodinu při teplotě 180 stupňů, při horko-vzduchu na 150 stupňů. Kdo smetanu odmítá, džuveč bude výborně chutnat i bez ní.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit pikantní džuveč
Jak připravit pikantní džuveč
Jak připravit pikantní džuveč | recept na srbské rizoto. Džuveč je jídlo ze směsi rýže, zeleniny a také masa. Podle doložených historických pramenů má…
Jak připravit kantonskou rýži | recept
Jak připravit kantonskou rýži | recept
Kantonská rýže | recept. Kantonská rýže je recept uvedený v Recepturách teplých pokrmů. Uvedený výčet surovin je volně upraven pro potřeby čtyřčlenné…
Jak udělat ředkvičkové placky | recept
Jak udělat ředkvičkové placky | recept
Ředkvičkové placky | recept. Ředkvičky jsou jedním z prvních jarních zeleninových druhů. Objevují se již v průběhu května (skleníkové dříve). Nejlepší…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.