Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat švestkovou marmeládu | recept

Náš recept: Švestková marmeláda. Švestková marmeláda sice nepatří k hitům domácích marmelád, ale snad i proto může někdy přijít k chuti. Náramně se hodí, jestliže chceme promazávat perníky, makovce a jiné lité buchty. Marmeláda ze švestek překvapivě není na přípravu nenáročná, a tak přímo vybízí k tomu, abychom si alespoň pár skleniček zavařili. Švestková marmeláda – recept krok za krokem.

Co je potřeba

  • švestky
  • cukr
  • želírovací prostředek
  • zavařovací sklenice
1

Na švestkovou marmeládu můžeme využít všechny sladké druhy švestek. Ideální na marmeládu ze švestek jsou ovšem plody pozdních podzimních odrůd, které mají hutnou a sladkou dužinu. Na švestkovou marmeládu se nehodí žluté mirabelky, které mnohde volně rostou na mezích a svádějí k drobnému „pychu“. Mirabelka je po uvaření velmi kyselá, nahořklá a ani zvýšené množství cukru její kyselost nespraví. (Pokud ovšem nejsme milovníky kyselých nahořklých marmelád.)

2

Výhodou švestek je, že jsou poměrně sladké, takže se švestková marmeláda připravuje s menším množstvím cukru než jiné marmelády. A další pozitivum – švestky mají vysoký obsah pektinu. Když pomineme jeho zdravotní účinky, znamená to, že švestková marmeláda má vynikající želírovací vlastnosti, takže není třeba přidávat do ní želírovací prostředky, a nebo jen velmi málo.

3

Sladké pevné švestky vyloupeme od pecek a pomeleme i se slupkami na masovém mlýnku. Jestliže chceme mít švestkovou marmeládu hladkou, protlačíme švestky odšťavňovačem. Před vařením směs zvážíme, abych si vytvořili představu o množství cukru. Na jeden kilogram syrové hmoty přidáme 400 gramů cukru, jsou-li švestky opravdu sladké, bude stačit 300 gramů. Chceme-li mít marmeládu tuhou, přidáme půl balíčku pektogelu na kilogram ovoce.

4

Semletou hmotu dáme do širokého kastrolu, zalijeme decilitrem vody, přivedeme do varu, stáhneme plamen, počkáme, až bude var méně bouřlivý. Pak zakryjeme poklicí a při mírné teplotě necháme zvolna rozvářet.

5

Rozvařenou švestkovou hmotu odkryjeme a za stálého míchání prováříme, aby se marmeláda zahustila. Pak přisypeme cukr, znovu uvedeme do varu a cukr asi pět minut prováříme. Musíme stále míchat ode dna, protože když je ve švestkové marmeládě cukr, snadno se připálí. Pak odtavíme.

6

Švestkovou marmeládu plníme ještě vřelou do čistě vymytých a vypařených sklenic. Osvědčil se objem 0,3 litru – to je přesné množství, které budeme potřebovat třeba na promazání perníku. Jestliže jsme stihli marmeládu přelít do sklenic ještě horkou, stačí skleničky překlopit dnem vzhůru, aby se víčko zatáhlo. Jestli nám švestková marmeláda trochu vychladla, sklenice sterilizuje – 20 minut při 80 stupních Celsia.

Existují předpisy, kdy se do švestkové marmelády přidávají různé dochucovací příměsi – koření (badyán, hřebíček, skořice, anýz), alkohol (brandy) a podobně. Je praktičtější zavařit pouze čistou švestkovou hmotu. Jednak koření někdy způsobí plesnivění marmelády, jednak se aromatická příchuť poměrně brzy omrzí. Proto je výhodnější dochutit marmeládu kořením nebo alkoholem až po otevření skleničky, a to jen v takovém množství, jaké se spotřebuje. Švestková marmeláda pak bude pokaždé jiná, a nebo jen čistě švestková.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat švestková povidla | recept
Náš recept: domácí povidla ze švestek. Švestková povidla by neměla chybět v žádné české (moravské) spíži. V obchodech sice jsou švestková povidla k má…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.