Přejít k hlavnímu obsahu

Jak umět naslouchat druhým

25. Leden 2019

Jak umět naslouchat druhým | rady a tipy. Ukazuje se, že základem dobré komunikace není pouze volba vhodných témat, ale i umění naslouchat. Tedy vnímat, co nám ten druhý sděluje. To znamená nejenom soustředit se na slova, nýbrž všimnout si i řeči těla. Jak umět naslouchat druhým?

1

Přibývá lidí, kteří se druhým svěří se svými problémy nebo radostmi, ale mají pocit, že odezva nepřichází žádná. Dokonce se přistihnou při myšlence, že je partner nevnímá nebo má naopak snahu prosadit si svou a skáče jim do řeči. V takovém případě logicky upadá snaha něco vysvětlovat. Komunikace se v průběhu času omezí jen na to nejnutnější, a často to může vést k jistému odcizení.

2

Jak se naučit naslouchat druhým? V první řadě je dobré naladit se na jejich rozpoložení. Neskákat do řeči, mlčet a přemítat o tom, co zrovna slyšíme. Nevytvářet si dopředu žádné domněnky, nebýt netrpěliví a potlačit touhu umlčet mluvícího s tím, že jeho problémy či radosti jsou banální. I kdyby se dotyčný, který s námi mluví, ocitl v podobné situaci, v jaké jsme (byli) my, nikdy to není totéž. Zejména míra a způsob prožívání jsou odlišné. Také snaha mít hned po ruce moudrou radu, zaručený recept nebo nějaký ten bonmot není úplně ideální. Když nám někdo odhaluje své nitro, očekává, že i my vyjdeme ze své ulity a otevřeně řekneme, co sami cítíme, aniž bychom se schovávali za nějaká klišé nebo cizí příběhy.

3

Umět naslouchat neznamená potlačit svoji potřebu hovořit, ale odsunout ji na vhodnější dobu. Dříve či později se nás partner zeptá, co si o tom všem myslíme. I potom ale važme slova a než něco řekneme, rozmysleme si to.

Možná máte pocit, že naslouchat umíte, ale váš partner nikoli. Nemějte mu za zlé, když vám skočí do řeči. Berte to tak, že teď mluví on a nasloucháte vy. Možná si všimne vaší klidné reakce a zbrzdí to tok jeho myšlenek i řeči.

4

Naslouchání však není jen to, že jsme zticha, když ostatní mluví. Často to znamená, že se k tomu, co bylo řečeno, ještě v duchu vracíme. Jen když pečlivě vnímáme, co nám chce druhý sdělit, máme možnost mu co nejlépe porozumět, i kdyby to mělo nějakou dobu trvat.

Ten, kdo umí naslouchat, bývá považován za člověka moudrého, dostává se mu důvěry od druhých a nestane se mu, že by kvůli nedostatku pozornosti a taktu ztrácel přátele. Díky této schopnosti může naopak nové přátele získat.

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit divadlo z papíru (s dětmi)
Návod na svépomocnou výrobu papírového divadla nemá umělecké ani řemeslné ambice. Je to jen nápad, jak užitečně zabavit děti třeba v době prázdnin. Pa…
Jak žádat vrácení daru | rady
Jak žádat vrácení daru | rady. Darovali jste někomu počítač, kolo nebo třeba chalupu a obdarovaný se k vám začal chovat hrubě? V praxi není nic neobvy…
Jak udělat svatební koláčky | recept
Jak udělat svatební koláčky | recept. Recept na vynikající kynuté svatební koláčky. Svatební koláčky - to je přece voňavý dezert, který nesmí chybět n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.