Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct zdravé a chutné cuketové kuličky | fit recept

Jak upéct zdravé a chutné cuketové kuličky | fit recept

Léto se pomalinku blíží ke svému konci, ale každoroční cuketová smršť ještě nějakou dobu, bohužel či bohudík (nehodící se slovo ignorujte), potrvá. Proto všem pěstitelům cuket, ale i třeba jejich obdarovávaným známým, příbuzným a sousedům, se jistě bude hodit následující nepříliš známý recept na cuketové kuličky. Vyzkoušeli jsme je, názory na ně se různí, záleží na tom, jak moc máte tuto populární zeleninu rádi. Za nás jednička s hvězdičkou!

Co je potřeba

  • 1 menší cuketa
  • 3 vejce
  • 200 g ovesných vloček
  • 100 g cottage sýru
  • 1 lžička mletého oregana
  • sůl
  • pepř
1

Jak postupovat

Cuketu i se slupkou nastrouhejte na jemné nudličky, promíchejte se solí a přendejte do cedníku. Síto nebo cedník zavěste, aby mohla uvolněná tekutina z cuket odtékat. Nechte odpočívat zhruba 10–15 minut. Pak cuketu promačkáním zbavte zbylé tekutiny a přendejte do mísy, ve které ji budete dále zpracovávat. A protože další postup je rychlý, zapněte si troubu – teplotu nastavte na 190 °C.

těsto na zdravé cuketové kuličky
2

K připravené cuketě přidejte odvážené ovesné vločky, cottage sýr a oregano. Pokud máte k dispozici čerstvou bylinku, můžete ji do těsta na kuličky přidat raději, než sušenou. Okořeňte mletým pepřem, osolte a vymíchejte těstíčko na tvarování. Bude-li příliš husté, zřeďte ho kapkou mléka. Příliš řídké těstíčko zahustíte přídavkem ovesných vloček.

 

3

Jakmile máte připravené těsto na kuličky správné konzistence, začněte s jejich tvarováním. Můžete si pomoci lžičkou. Nejlépe a nejrychleji to jde (můj názor) navlhčenýma rukama.

Kuličky naskládejte na plech vyložený papírem na pečení.

zdravé cuketové kuličky na plechu
4

Plech se zdravými cuketovými kuličkami vložte do vyhřáté trouby, snižte teplotu na 180 °C a pečte 15–20 minut.

recepty pro každý den jíme zdravě cuketové kuličky
5

Kuličky podávejte samostatně, k salátu nebo s tzatziky podle receptu uveřejněného ve stejné kuchařce (Jíme zdravě), z níž jsme pro vás opsali tento recept. Jak udělat domácí tzatziky si můžete přečíst i tady v dřívějším článku.

Cuketové kuličky jsou také moc dobré s libovolnou pomazánkou z čerstvého sýra. Stačí je rozkrojit, namazat a spojit. Recepty třeba zde.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.