Přejít k hlavnímu obsahu

Jak v zimě pečovat o psy

18. Leden 2023
Jak v zimě pečovat o psy

Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy. Dávejte na svého pejska pozor a dopřejte mu péči, která mu přečkání zimního období usnadní.

1

Péče o tlapky

Psi, kteří celoročně pobývají v přítomnosti svého pána – v domácích podmínkách, vnímají zimní období mnohem citlivěji, než pejsci, kteří celoročně pobývají ve venkovních podmínkách. V zimním období namazejte před vycházkou svému psovi tlapky speciální mastí. Nemáte-li k dispozici konkrétní výrobek od veterináře, tak jej nahraďte například indulonou, lékařskou vazelínou nebo sádlem.

Prorůstající srst mezi polštářky vystříhejte. Lepící sníh může pejskovi způsobit rozpraskání kůže mezi polštářky, což je velmi bolestivé. Při příchodu z procházky osprchujte psovi tlapky vlažnou vodou, ani ne studenou a ne příliš teplou. Poté mu tlapky opět namažte.

2

Zimní obleček

Stále častěji potkáváme pejsky v trendy oblečcích ať už se jedná o zimní bundy nebo svetry. U krátkosrstých plemen doporučujeme použití zimního oblečku, který psa zahřeje na kritických partiích, jako jsou ledviny. Dbejte na to, aby obleček plnil svou funkci a ne, aby byl podle posledních trendů.

Pletené svetry nedoporučujeme, okamžitě promoknou a neplní svou funkci. Místo, aby psa hřály, studí jej a mohou způsobit prochlazení. Zimní oblečení vyberte tak, aby jeho vrchní vrstva byla tvořena z nepromokavého materiálu a podšívku aby tvořila kožešina, nejlépe ovčí vlna.

3

Krmivo

V zimně všechna zvířata vydávají méně energie. Úbytku energie přizpůsobte také krmivo a krmnou dávku. V zimním období doporučujeme podávat psovi méně kalorickou stravu. Toto pravidlo platí pro bytové psy.

Máte-li venkovního psa, jeho krmnou dávku naopak zvyšte, aby měl potřebnou energii pro tzv. termoregulaci. V tomto období potřebuje pes výživnější krmivo, které obsahuje více kalorií.

4

Hygiena

Jak jsme již zmínili, u dlouhosrstých plemen patří k základům zimní péče zastřihávání srsti mezi polštářky. Také pravidelné kartáčování a případné zastřižení srsti patří k zimní údržbě dlouhosrstého pejska.

V tomto ročním období rozhodně nedoporučujeme koupání psa, ale je-li to nezbytně nutné, použijte speciální šampon pro psy, který obsahuje olej a další výživné látky.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady. Radost z nového štěňátka může pokazit neustálé uklízení loužiček. Neházejte flintu do žita, každého psa lze naučit…
Jak zabavit psa, když je sám doma | rady
Jak zabavit psa, když je sám doma | rady
Jak zabavit psa, když je sám doma | rady. Každý, kdo má doma čtyřnohého kamaráda ví, že pes musí být u všeho a všude, kde jsme my. Šel by s námi …
Jak vyčistit psovi uši
Jak vyčistit psovi uši
Péče o psa zahrnuje celou řadu povinností. K těm nepříjemným řadíme například čištění uší. Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. J…
Jak vyčistit psovi zuby
Jak vyčistit psovi zuby
Péče o psa zahrnuje nejen pravidelné krmení, venčení a veterinární péči, ale také péči o zuby. Svému čtyřnohému kamarádovi můžete dopřát téměř profesi…
Jak vystavovat psa
Jak vystavovat psa
Psí výstavy - přehlídka krásy našich čtyřnohých kamarádů. Přesněji řečeno čtyřnohých kamarádů s průkazem o jejich původu. Vlastníte-li pejska s rodokm…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.