Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se správně starat o jezevčíka | rady

07. Srpen 2023
Jak se správně starat o jezevčíka | rady

Jak se správně starat o jezevčíka  | rady. Neodolatelný pohled štěněte jezevčíka mluví za vše a mnohdy mu podlehneme. Předem bychom si ale měli uvědomit, že jezevčík je mimořádné plemeno a není vhodný pro každého, zvláště ne pro začátečníka. Je tvrdohlavý a potřebuje ráznost a pořádek ve své smečce. Pokud se rozhodnete pro pořízení jezevčíka, mějte na paměti pár důležitých zásad.

Co je potřeba

Pokud se rozhodnete pro pořízení jezevčíka, máte na výběr hladkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého. Na výchovu lepší a více kamarádský je jezevčík dlouhosrstý.

1

Jezevčík je lovecké a honácké plemeno, potřebuje hodně pohybu, což si mnozí majitelé s přihlédnutím na jeho vzrůst neuvědomují.

2

Jezevčík je obdarován obrovskou loveckou vášní. Roky byl šlechtěn pro to, aby měl co nejvyšší pracovní výkon a to mu zůstalo dodnes. Má obrovskou energii a temperament, na lov chodí nadšeně a důležitě. Jeho povaha je přímo hrdá na to, že jeho výkon byl pochválen a že byl užitečný. Proto, pokud si pořídíte jezevčíka, nehubujte ho za to, že vyhrabal na zahradě díru. Ba naopak, pochvalte ho, aby věděl, že to umí dobře, přesně tak, jak byli jeho pradávní předci vychováváni.

3

Jezevčík má krátké končetiny, díky geneticky dané poruše růstu kostí. Proto tento, pro ně jedinečný znak, je typický a jednoduše poznáte i křížence jezevčíků. Pro jeho dlouhou páteř a krátké končetiny je nutné vyvarovat se chůzi do schodů.

4

Jezevčík má sklony k tloustnutí a díky jeho handicepu ve formě krátkých končetin a dlouhé páteře ho potřeba je nepřekrmovat a udržovat v dobré kondici.

5

Je dobře známo, že jezevčíci jsou hodně tvrdohlaví, nebudu vyvracet opak, spíš tento názor podpořím. Tvrdohlaví jsou, ale jejich povaha je ve srovnání s ostatními plemeny jedinečná. Ano, každá rasa má něco svého typického, ale jezevčík má na svoji velikost obrovskou psí duši. Dokáže rozpoznat vaši náladu, a pokud jste smutní, dát vám konejšivě čumák do klína. Na druhou stranu je to oddaný a vždy ostražitý hrdina, který by svoji smečku chránil do posledního dechu. Může být někdy nevrlý a agresivní vůči jiným zvířatům, ale dá se tomu předejít správnou výchovou už v útlém věku. Jezevčíci si zarytě pamatují a milují svého pána, a to i přesto, že se o něj stará někdo jiný. Jsou neuvěřitelně svému vůdci oddaní a místo ve smečce vyloženě potřebují, takže je nutné jim ho razantně dát najevo. U jezevčíků, stejně tak i u jiných dominantních psů platí, že si sami vyberou nadřazenou osobu, která je ve smečce dominantní a tu poslouchají.

6

Jezevčíci jsou inteligentní a chápaví, ne vždy ale udělají to, co chcete vy. Je to spíše tak, že jezevčík moc dobře ví, co po něm chcete, ale napřed situaci sám zváží a podle toho, jestli mu to vyhovuje, povel splní. Možná to zní spíše tak, že jezevčík většinou neposlechne, ale tak to není, když se mu hodně věnujete je to bystrý žák a díky tomu, že vás, jakožto svého pána, bude bezmezně milovat, udělá pro vás hodně a i pro vaši radost splní povel.

7

Nezapomínejte, že do výchovy jezevčíka musíte vložit velké úsilí. Platí u něj pravidlo, že pokud se zásady vaší domácnosti naučí hned, bude je respektovat po celý život. Jezevčík je pes, který vyloženě potřebuje svůj harmonogram a vaši důslednost, pokud se tímto budete řídit, vyroste vám z něj velmi příjemný společník a ochránce.

8

Ať se to možná podle jeho vzhledu nezdá, jezevčík je vcelku agresivní plemeno. A jako dospělý pes k sobě cizího člověka jen tak nepustí. Je vždy ostražitý a připraven svoji smečku bránit tělem i duší. Je proto důležité, abyste už malé štěně zvykali na přítomnost lidí, dětí a ostatních psů, popřípadě ostatních zvířat ve vaší domácnosti. U jezevčíků se můžeme setkat s agresivitou vůči ostatním psům. Je to také z toho důvodu, že se stále snaží svého pána bezmezně bránit. Jezevčíci jsou v tomhle případu mnohdy tak tvrdohlaví, že se pustí i do dobrmana, vlčáka a podobně. Bohužel v porovnání s jejich velikostí nepatří mezi vítěze souboje. Proto štěně berte do společnosti co nejvíce, aby si na kontakt s ostatními zvyklo a v budoucnu jste neměli problémy.

9

S jezevčíkem se můžete těšit dlouhému společnému životu. Mezi psími rasami patří k těm, které se dožívají nejvyššího věku, až 18 let, mnohdy i více, samozřejmě záleží na individuální kondici psa a na jeho životním stylu.

10

Mějte na paměti, že díky jeho handicapu je lepší jezevčíka krmit speciální stravou, která je přesně dělána pro ně a přizpůsobena tak jejich zdravotním požadavkům. S touto stravou se můžete těšit kvalitnějšímu společnému žití.

11

Nepočítejte s tím, že jezevčík vás bude bezmezně poslouchat na slovo, to ho nikdy nenaučíte. Ale pokud se budete řídit danými zásadami, vyroste vám z něj oddaný parťák.

Tipy

Jezevčík je úžasné plemeno, a to především díky jeho povaze. Mnoho lidí jej odsuzuje, ale to ho pravděpodobně nikdy neměli. Jezevčík se dá vychovat a to dokonce i tak, že nebudete potřebovat vodítko, stačí důslednost a zkušenost majitele. Jak napsal profesor Václav Dyk: "Jezevčíci, filozofové v psí kůži, jsou zřejmě dlouhým soužitím s člověkem hodně daleko v chápání jeho zvyklostí a potřeb." I na tomto jeho prohlášení něco pravdy rozhodně bude.

Varování

U jezevčíků je důležitá důslednost majitele, společně s dalšími body, které jsme si uvedli. Pokud nebudete dostatečně rázní v jeho výchově, mohlo by se stát, že vám jezevčík "přeroste přes hlavu", byť je to malé plemeno. Proto si jezevčíka jako svého prvního psa nepořizujte, zvolte raději méně náročné plemeno.

Autor: Katkaaa
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o psí tlapky | rady
Jak se starat o psí tlapky | rady
Jak se starat o psí tlapky | rady. Psí tlapky jsou důležitou součástí vašeho čtyřnohého kamaráda, a proto je třeba věnovat jim patřičnou pozornost. Pr…
Jak se starat o starého psa | rady
Jak se starat o starého psa | rady
Jak se starat o starého psa | rady. Různá plemena psů se dožívají různě, platí pravidlo, že malá plemena se dožívají kolem 16 let, oproti tomu plemena…
Jak na psí zlozvyky | rady
Jak na psí zlozvyky | rady
Jak na psí zlozvyky | rady. Každý z nás, co vlastníme čtyřnohého přítele, se potýkáme s celou řadu jeho zlozvyků. Ať už je to skákání, olizování oblič…
Jak pomoci feně s porodem | rady
Jak pomoci feně s porodem | rady
Jak pomoci feně s porodem | rady. Mladé a nezkušené feny bývají často nervózní, zmatené, před porodem ztrácí chuť k jídlu, často močí, hrabou. Vy byst…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.