Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít limetky pro zdraví

Jak využít limetky pro zdraví | rady a tipy. Limetky – zelené citrusové plody, které dnes zná již snad každý. Nemusíte je pouze přidávat do mojita, limetky díky obsahu mnoha cenných látek poslouží i Vašemu zdraví. V následujícím článku najdete rady, jak limetky využít pro zdraví, a to jak vnitřně, tak zevně.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Limetka je druh tropického ovoce, které se vzhledově i chuťově podobá citronu, je však o něco méně kyselá. V limetkách naleznete vitamín C (i když méně než v citronu), dále vitamíny skupiny B, draslík, vápník, fosfor a také pektin, což je látka, která se používá pro zahuštění džemů apod., má však také vliv na snižování hladiny cukru v krvi a působí proti vzniku rakoviny.

2

Limetky mají mimo jiné následující léčivé účinky:

  • Zvyšují zásaditost organismu.
  • Zlepšují imunitu a působí tak jako prevence proti chřipce a nachlazení, případně pomáhají s léčbou těchto onemocnění.
  • Pomáhají léčit diabetes a nejrůznější záněty v těle.
  • Zlepšují metabolismus, což Vám pomůže usnadnit hubnutí.
  • Brání vzniku rakoviny, bojuje proti rakovině a zastavuje proces dalšího tvoření rakovinových buněk.
  • Zlepšují krevní oběh, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, brání tak vzniku krevních sraženin a kardiovaskulárních onemocnění.
  • Zevně pak limetková šťáva slouží jako dezinfekce, je vhodná i na hmyzí štípance.
3

A jak limetku užívat vnitřně?

Můžete užívat limetkovou šťávu, přidat si kousky limetky do čisté neperlivé vody či do smoothie, dá se však využít také při vaření a pečení a při přípravě salátových zálivek.

4

Zevně má limetka skvělé účinky na pleť. Působí proti akné, čistí póry, zesvětluje pigmentové skvrny, zanechává pleť rozjasněnou, mladistvou, a skvěle ji vyčistí, je velmi vhodná pro mastnou pleť. Limetkovou šťávu smíchejte se svou oblíbenou bylinkovou pleťovou vodou a tento přípravek používejte pravidelně. Několik receptů na domácí přírodní pleťové vody podle typu pleti můžete najít na následujícím odkazu: Jak na domácí pleťovou vodu podle typu pleti.

Limetková šťáva aplikovaná na vlasy pak pomůže proti lupům, brání vypadávání vlasů a dodává jim krásu a lesk.

5

A jak využít esenciální olej limetka?

Esenciální olej limetka Vás povzbudí, osvěží, pomůže proti únavě a špatné náladě, má protivirové účinky, ulevuje při kašli a nachlazení (zejména ve formě inhalace – postačí 3-5 kapek). Jestliže esenciální olej limetka smícháte s tělovým olejem, můžete jej použít na bolavé klouby nebo proti celulitidě (asi 10-25 kapek na 50 ml rostlinného oleje).

Limetková šťáva Vám také může pomoci přestat s kouřením. Kdykoliv pocítíte chuť na cigaretu, stačí nakapat do úst trochu ředěné limetkové šťávy. Každé ráno pak vypijte sklenici teplé vody s limetkovou šťávou.

  • Po zevním použití limetkové šťávy nebo éterického oleje limetka se z důvodu fototoxicity nevystavujte 12 hodin přímým slunečním paprskům, ani nenavštěvujte solárium.
  • Pokud užíváte nějaké léky (zejména na ředění krve apod.), poraďte se o vhodnosti konzumace limetek se svým ošetřujícím lékařem.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít nimbový olej | rady a tipy
Jak využít nimbový olej | rady a tipy. Nimbový olej se získává lisováním plodů tropického stromu azadirachta indica, který roste v jihovýchodní A…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.