Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat rajčatový protlak | recept

Rajčatový protlak | osvědčený recept. Rajčatový protlak je polotovar, který se v domácnosti vždy hodí. Rajčatový protlak lze konzumovat hned, ale je obvyklejší rajčatový protlak sterilizovat, případně konzervovat jiným způsobem. Jak udělat rajčatový protlak? Recept čtěte dále.

Co je potřeba

  • Rajčata
  • Vybavená kuchyně
1

Rajčatový protlak má výživnou hodnotu i v konzervovaném stavu. Rajčata obsahují mnohé látky, které se varem nezničí. Rajčata mají vysoký obsah provitaminu A, nezanedbatelné množství vitaminů řady B, vitamin C (i když se ho část varem zničí), z nerostných látek mají vysoký obsah zásaditých solí draslíku, sodíku, vápníku, hořčíku a železa.

2

Při úpravě rajčata třídíme podle stupně zralosti – pevná rajčata používáme na saláty nebo pro plnění (a případné zapékání), vyzrálá měkká rajčata používáme na přípravu omáček či polévek. Rajčatový protlak děláme z dobře vyzrálých rajských jablek, a to obvykle tehdy, když jich máme přebytek nebo jejich ceně na trhu nelze odolat.

3

Pro přípravu rajčatového protlaku nikdy nepoužíváme rajčata nahnilá nebo plesnivá. Jednak mají nedobrou chuť, která by nepříznivě ovlivnila, dále by se plísně nemusely zničit ani sterilizací, ale především hnilobné látky a plísně obsahují toxiny lidskému zdraví škodlivé. Shnilá a plesnivá rajčata hned vyhodíme.

4

Rajčatový protlak můžeme konzumovat za studena, a to ve formě rajčatové šťávy. Někdo ji přislazuje, někdo naopak solí a pepří. Čerstvý rajčatový protlak je výborným startem nového dne, výživnou přesnídávkou nebo osvěžujícím a mírně sytícím nápojem při redukčních či odlehčovacích dietách. Čerstvý rajčatový protlak lze používat i pro přípravu míchaných alkoholických nápojů.

5

Sterilizovaný rajčatový protlak slouží jako polotovar pro rychlou přípravu polévek a omáček v době, kdy jsou rajčata na trhu příliš drahá nebo máme málo času na vaření. Rajčatový protlak lze přidávat i do dalších jídel: pikantních gulášů, při přípravě pizzy nebo jiných slaných koláčů, do zapékaných těstovin nebo brambor (na způsob balkánské musaky).

6

Jak na rajčatový protlak. Rajčata omyjeme, propláchneme a necháme okapat. Prolisujeme je odšťavňovacím strojkem (mlýnek nebo elektrický odšťavňovač) – tím se oddělí slupky a jádra. Rajčatovou dřeň dáme do širokého kastrolu, přivedeme k varu, teplotu stáhneme a necháme odpařovat. Kastrol s širokým průměrem zajistí co největší odpařovací plochu. Občas zamícháme, aby se rajčatový protlak nepřichytával ke dnu.

7

Jestliže nemáme odšťavňovač, nakrájíme rajčata na menší kousky, podstříkneme vodou a necháme pod pokličkou rozdusit. Pak propasírujeme sítem, vrátíme do kastrolu a pokračujeme v kondenzaci.

8

Dostatečně zahoustlý rajčatový protlak nalijeme do zavařovacích sklenic a sterilizuje při 80 stupních Celsia alespoň 25 minut (rajčatový protlak má sklony k rychlému plesnivění). Volíme různě velké sklenice, podle budoucího použití. Počítejme s tím, že se po otevření musí hned spotřebovat. Rajčatový protlak nekořeníme.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat rajčatový kečup | recept
Rajčatový kečup je pikantní studená pochutina, kterou lze v menším množství použít i jako studené omáčky. Jak je známo, kečup mají v oblibě zejména dě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.