Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpracovat čerstvé jahody | rady, tipy, nejlepší recepty

03. Červen 2023
jahody zahradní

Jahody by na žebříčku nejoblíbenějšího ovoce obsadily nejvyšší příčku. Nejen děti, ale i dospělí se každý rok nemohou dočkat prvních zahradních plodů. Kdo by také šťavnatým, lahodným a voňavým jahodám odolal! Pojďme si o jahodách a jak je využít povědět více.

Co jahoda vlastně je a jaké živiny obsahuje

Čerstvé jahody obsahují vysoké procento vody a díky tomu mají nízkou energetickou hodnotu (125 kJ/100 g). Věděli jste, že 100 g jahod obsahuje více vitaminu C (62 mg) než citrusy (34–53 mg)? Vysoký je i obsah polyfenolů, které působí jako antioxidanty a nesmíme zapomenout na kyselinu listovou, draslík, vápník a hořčík.

Další méně známou skutečností je to, že co považujeme za plod jahody, je ve skutečnosti zbytnělé květní lůžko. Plody jsou malá zrníčka na povrchu jahody.

Jahody se pěstují v mnoha různých odrůdách lišících se vzhledem i chutí. Vyšlechtěna je i bílá jahoda – ananasová – velmi šťavnatá s jemnou chutí.

Dovezené jahody jsou na trhu po celý rok, na ty české si musíme počkat. První tuzemské jahody dozrávají koncem května a jejich hlavní sezóna trvá do srpna.

jahody na dlani

Jak jahody využít v kuchyni

Jahody lze použít mnoha způsoby. Nejlépe chutnají čerstvé, vyhlášené jsou i jahodové koláče, jahodové knedlíky a setkat se s nimi můžeme i v ovocných salátech. Stále častěji jsou součástí také slaných pokrmů.

Jahody se rychle kazí, proto byste je měli zpracovat co nejdříve po sběru. Skladovat se dají maximálně 2 až 3 dny. Sbírejte je za suchého počasí a musíte je nechat neumyté i s kališními lístky, zbytky vody by mohly zapříčinit hnilobu. Jahody oplachujte pod vodou, nikdy je v ní nenechte dlouho ležet, ztrácejí na chuti. Snadno se také otlačí, skladujte je ve vhodné nádobě a nízké vrstvě.

Jak jahody uchovat na delší dobu

Jahody můžete zamrazit, zavařit usušit či zpracovat na marmeládu, džem nebo pyré. Na podzim a v zimě se určitě budou hodit.

Zmrazování

Přebrané jahody bez jakékoli známky plísně nebo hniloby rozložte v jedné vrstvě na plech a vložte je do mrazničky. Tento krok zabrání slepení jahod. Zmrzlé pak sesypejte do sáčků v množství, které zpracujete najednou. Pokud máte možnost, doporučuji zmrazené jahody vakuovat, tento způsob se mi nejvíce osvědčil a navíc šetří místo v mrazničce.

Sušení jahod

V posledních letech se na trhu objevily lyofilizované jahody. Jsou to jahody sušené mrazem a zachovávají si výbornou chuť i barvu. Nevýhodou je jejich vyšší cena.

Jahody v domácích podmínkách můžete sušit buď v troubě nebo sušičce ovoce.

Sušení v troubě: jahody nakrájejte na plátky a rozložte na plech v jedné vrstvě. Zapněte troubu na 40 °C horkovzduch a jakmile se nahřeje, vložte do ní plech s ovocem. Hotovo by mělo být zhruba za 7 hodin. Správně usušené jahody při stisknutí neuvolní žádnou šťávu.

Sušení v sušičce: jahody se suší při cirkulaci teplého vzduchu. Sušení v sušičce je pohodlnější. Jsou-li jahody správně usušeny, vyzkoušejte stejným způsobem jako u sušení v troubě.

krájené jahody k sušení

Jahody a jejich vliv na zdraví

Jahodám jsou připisovány mnohé benefity například:

  • Doporučují se při onemocnění dnou a revmatismu
  • Podporují vylučování kyseliny močové
  • Pro nízkou energetickou hodnotu se využívají při dietách
  • Zlepšují krátkodobou paměť
  • Ochranné účinky na nervové buňky
  • V lidovém léčitelství doporučovány při horečce, onemocnění močových cest a ledvin
  • Mírní bolesti hlavy
  • Protizánětlivý účinek
  • Afrodisiakum

Varování: jahody mohou vyvolat alergickou reakci projevující se kopřivkou. Konzumaci si musí odepřít lidé alergičtí na histamin

 

jahody na keříčku v záhonu

Pokud máte nějaký zajímavý recept z jahod, o který byste se chtěli podělit s našimi čtenáři, budeme rádi, když nám ho napíšete.

Vaší pozornosti by neměl uniknout článek na webu Staročeské receptycz., který je plný osvědčených jahodových receptů.

 

 

jak zpracovat jahody
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct košíčky s jahodami | recept
Jak upéct košíčky s jahodami | recept
Košíčky s jahodami | recept. Jahody se šlehačkou jsou naprostá klasika. Co si je ale vylepšit upečeným košíčkem z mandlového těsta potřeného čokoládou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.